Haberler

Demirde Çin-Dubai oyunu

Tarih: 5 Mayıs 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Fatih Keçe
Anadolu Yapım Müteahhitleri Federasyonu Başkanı İsmail Babacan, demirdeki fiyat artışına Çin ve Dubai’nin sebep olduğunu söyledi. Babacan, son 4 ayda demir fiyatlarındaki artışın yüzde 100’e yaklaştığını söyledi. Bu artışta Çin’e yapılan, navlut ücretlerindeki demir cevheri ve hurda ihracatının etkisinin olduğunu belirten Babacan, “Çin, caydırıcı vergiler koyarak demir-çelik ihracatını kısıtladı. Bu da Türkiye’de demir-çelik fiyatının artmasında etkili oldu. En yüksek fiyatla ihracat yapan Dubai ise İspanya, Romanya, Bulgaristan, Lübnan ve Singapur’dan talep gelince rakam yükseltti” dedi.

“Spekülasyona el konulmalı”
Ülkedeki demir fiyatlarının yurtdışı piyasalara ve özellikle dolara endeksli olduğunu ancak dolarda ve dış piyasada bu denli bir artış olmadığına göre ‘serbest piyasadaki’ bu gelişmenin nasıl açıklanacağını merak ettiklerini söyleyen Babacan, “Ülkemizdeki ve dünyadaki tüm ekonomik göstergeler bu artışın suni ve spekülatif amaçlı olduğunu göstermektedir. Bu gelişme, üretici firmaların piyasa fiyatlarının belirlenmesinde birlikte hareket ettikleri yönünde bir kuşkuya da yol açmaktadır ki bu durumda Rekabet Kurumu’nun olaya el koyması gerekiyor” dedi. Babacan, federasyon olarak kendilerine bağlı Adana, Mersin, Kayseri, Gaziantep Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Malatya ve Hatay’da 15-30 Mayıs tarihleri arasında iş durdurma tavsiye kararı aldıklarını da söyledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.