Haberler

Tarihi kabirler çöp yığınlarına terk edildi

Tarih: 5 Mayıs 2008 Kaynak: Haberler.com
Erzurum''un Pasinler İlçesi''nde tarihi mezarlar çöp yığınları arasında terk edilmiş durumda. Korunmayan kabirlerin bulunduğu alanla ne kaymakamlık ne de belediye ilgileniyor.

Tarihi ve kültürel varlıkları günümüze kadar getirmeyi başaran Erzurum''da tarihi kabirler adeta kaderine terk edilmiş durumda. Türklerin Anadolu''ya ilk geldikleri tarihten beri önemli tarihi olaylara ev sahipliği yapan Erzurum''un Pasinler İlçesi, Birinci Dünya Savaşı''nda ise Kafkas cephesinden çekilen Türk askerlerinin karargahı olarak kullanıldı. Yoğun savaşların yaşandığı Pasinler''de çok sayıda tarihi kabir bulunuyor. Üzerinde şekil ve eski yazılar bulunan tarihi kabirler, hayvan dışkıları arasında kalırken mezarların bulunduğu alanda kazıların yapıldığı da tespit edildi.

Yetkililerin ise ilçedeki tarihi yapılar hakkında detaylı bilgiye sahibi olmadıkları ortaya çıktı. Kaymakam Sıtkı Öcal, mezarların bulunduğu alandaki çöplerin kendilerini ilgilendirmediğini söylerken, ''tarihi kabirlerin korunması için herhangi bir önlem aldınız mı?'' şeklindeki soruyu ise cevapsız bıraktı. Konuyla alakalı kendilerine herhangi bir şeyin intikal etmediğini söyleyen Kaymakam Öcal, tarihi mezarlarla ilgili iddialara pek itibar edilmemesi gerektiğini ifade etti.

Tarihi mirasa sahip çıkmak gerektiğini belirten Eğitimci Yazar Muzaffer Taşyürek ise eski kabirlerde kimlerin yattığı bilinmese dahi saygı gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi. Her kurumun tarihi yapıların korunması noktasında üzerine düşeni yapmasının önemine değinen Taşyürek, Pasinler''in altında binlerce şehit bulunduğunu ve gerek yetkililerin gerekse ilçe halkının tarih kabirlere sahip çıkmasını istedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.