Haberler

Tarihini yok eden kent

Tarih: 5 Mayıs 2008 Kaynak: Akşam Yazan: Sedat Sertoğlu
BBC’de haberleri izliyorum. Birden kadın sunucu “İstanbul” ile ilgili bir haber vereceklerini söyledi. Dikkat kesildim. Yoksa doğum büyüdüğüm kentimde benden habersiz bir şey mi olmuştu?

Derken spiker başladı: “Dünya mirası kentlerden 2010 yılı için aday olmaya hazırlanan İstanbul çok ciddi olarak listeden çıkarılma tehlikesi ile karşı karşıya... Topkapı’da surların hali... Yakılıp otopark yapılan veya yıkılması için kendi haline bırakılmış tarihi binalar...”

Haber devam etti: UNESCO’nun karar verici heyeti bu hafta geliyormuş... Hatırladım birden. 2 yıl önce gelmişler ve bizim yöneticilerimize “aklınızı başınıza alın tarihinize sahip çıkın. Size bunun için 2 yıl süre veriyoruz” diyerek uyarmışlardı.

Hiç yolunuz düştü mü bilemiyorum ama İstanbul’un o tarihi surları Topkapı’da öylesine “karikatür” gibi onarılmış ki, gören sanki dün yapılmış sanır. Ben bilmesem öyle sanırdım gerçekten.

BBC bu haberinde Sultanahmet civarındaki harap halde olan binaları da gösteriyor. Demek ki aklımız başımıza gelmemiş. Şimdi merak ediyorum; “İstanbul bu tarihi kentler listesinden çıkartılırsa, bunun sorumluları kimler olacak? Ve ne yapacaklar bu karar üzerinde?”

Böylesine bir olumsuz kararın İstanbul’un turizm potansiyeline vuracağı derin darbe de aklıma geliyor ve çok üzülüyorum dostlar. Hem de çok...
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.