Haberler

Elinden alınacak arsaları satışa çıkardı

Tarih: 6 Mayıs 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Melik Duvaklı
Kadıköy''ün CHP''li Belediye Başkanı Selami Öztürk, son 5 ayda 7 arsanın satışı için encümenden yetki aldı.
Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Ataşehir ilçesi sınırlarına dahil olacak arsaları bir bir satmaya başladı. Biri 230 dönümlük, 7 ayrı arsanın satışı için onay alan Öztürk''ün ''yargından mal kaçırır gibi davrandığı'' iddia ediliyor.

TBMM''de Mart 2008''de kabul edilen Belediye Yasası''yla 43 yeni ilçe kuruldu. Bu ilçelerden biri olan Ataşehir; Kadıköy, Üsküdar ve Ümraniye''den ayrılan bölgelerden oluşacak. Merkez Bankası''nın da taşınacağı Ataşehir, İstanbul''un en prestijli yerlerinden biri. Bu sebeple de birçok insanın gözü buradaki arsalarda. Çok sayıda şirket Ataşehir''den arsa alabilmek için birbiriyle yarışıyor. Rant yarışını iyi değerlendirmek isteyen Kadıköy''ün CHP''li Belediye Başkanı Selami Öztürk, bir süre sonra sınırları dışına çıkacak arsaları satmak için belediye meclisinden art arda yetki alıyor.

Belediyeler Kanunu''na göre ilçe olan 43 yerleşim birimindeki devir işlemlerinin 1 Ocak 2009''a kadar tamamlanması hedefleniyor. Bazılarına kaymakam ataması yapılan ilçeler, belediye başkanlarını ise Mart 2009''da seçecek. Bu ilçelerden biri de, geçtiğimiz aylarda Merkez Bankası''nın taşınmasının beklendiği Ataşehir. Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye ve Samandıra''ya bağlı olan 14 mahalleden oluşan Ataşehir''e Üsküdar''ın Fetih, Esatpaşa, Örnek; Kadıköy''ün Yenisahra, İçerenköy, İnönü, Kayışdağı, Barbaros, Küçükbakkalköy, Atatürk Mahallesi''nin bir kısmı dahil edildi. Ataşehir''in nüfusu ise 345 bin 588 olarak gerçekleşti.

Ataşehir, İstanbul''un en prestijli bölgelerinden biri. Özellikle Kadıköy ilçesi sınırları içinde kalan ve E-5 karayolunun üst tarafında bulunan bölge, önümüzdeki dönemde Türkiye''nin finans merkezi olacak. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, yakın bir zamanda yetki alanından çıkacak Ataşehir''in önemli bölgelerini tek tek satıyor. Bölünme konusunun gündeme gelmesinden itibaren hazırlıklara başlayan Öztürk, 4''ü son 2 ayda olmak üzere Ocak 2008''den itibaren 7 arazinin satışı için meclisten izin aldı. Kararlar CHP''lilerin çoğunlukta olduğu Hukuk Komisyonu ve Belediye Meclisi''nden oyçokluğu ile geçti. 2,5 ve 10 dönümlük arsaların yanı sıra satış yetkisi alınan alanlar arasında 230 dönümlük bir arazi de var. Emlak ve İstimlak Müdürlüğü tarafından hazırlanan yetki istek belgesinde Küçükbakkalköy, Barbaros ve Yenisahra mahallelerini kapsayan alanın konut alanı olarak satışa çıkarılacağı belirtiliyor.

Yapılan satış düzenlemelerinin etik olmadığını söyleyen AK Parti Kadıköy İlçe Başkanı Muharrem Ödemiş, ''yangından mal kaçırıldığını'', konuyla ilgili hazırladıkları dosyayı büyükşehir belediyesine göndereceklerini söyledi. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ise tüm bu gelişmeleri olağan bir süreç olarak değerlendirdi.

Yasaya aykırı ve etik değil
Belediye Hukuk Komisyonu''nun tek AK Partili üyesi avukat Fatih Kaya, tüm satış kararlarına karşı çıkarak şerh koydu. Kaya, kararlara koyduğu şerhte şunları dile getirdi: "Yeni yasa ile birlikte 2009''da farklı bir belediye coğrafi yapısı altında şekillenecek bölgeler bakımından, kararın çıkmasının hemen ardından birdenbire o yerler hakkında tekliflerin getirilmesi ve alelacele kararlar alınmaya çalışılmasının etik olmaması açısından, ayrıca; başlanılacak işlemlerin sonradan oluşacak belediyenin ve belki de siyasi iradenin o ana kadar yapılan işlemlerin sorumluluğu altında bırakılması ihtimali sebebiyle, yine kat karşılığı inşaat sözleşmesinin içeriğinin belli olmaması sebebiyle alınan kararın iptali için idare mahkemesinde dava açacağımızdan dolayı, 5393 sayılı Belediyeler Kanunu''na aykırı gördüğüm için bu teklife muhalif olduğumu belirtmek istiyorum."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.