Haberler

Şişli Belediyesi de Hilton''u Rafa Kaldırdı

Tarih: 6 Mayıs 2008 Kaynak: Akşam Yazan: Nebahat Koç
Doğan’ın satın aldığı Hilton arazisine rezidans yapma isteği İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ardından Şişli Belediyesi’ne de takıldı. Aydın Doğan’la birlikte imar planına itiraz eden 125 kişinin dosyaları için Anıtlar Kurulu’nun görüşü alınacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Aydın Doğan’ın Hilton Oteli arazisine rezidans yapma isteğini geri çevirerek, dosyayı Şişli Belediyesi’ne göndermişti. Dün toplanan Şişli Belediye Meclisi de tıpkı İBB gibi Hilton dosyasını rafa kaldırdı. İBB’nin geri gönderdiği Hilton Dosyası’nın içinde bulunduğu itirazları değerlendiren Şişli Belediyesi, Doğan’ın talebini vatandaşlardan ayırdı. Şişli Belediye Meclisi’nin mayıs ayı toplantısınin ilk gününde, İBB’den gelen dosyada, sadece vatandaşların itirazları yer aldı. Aydın Doğan’ın itirazı dosyaya girmedi. Şişli Belediyesi, İBB’nin istediği doğrultuda topluca gönderdiği plan itirazlarını tek tek ayırdı. Aydın Doğan’ın, talep dosyası, arazinin SİT alanı içinde kalması nedeniyle, vatandaşlardan ayrıldı. Aydın Doğan’ın, dosyası tekrar İBB’ye gönderilmeyecek.

Emsal Artırılmak İsteniyor
Hilton Oteli’nin 63 dönümlük arsasına ait 0.7 olan emsalin 2.7’ye çıkarılması ve alanın turizm-ticaret-konut fonksiyonuna alınması Şişli Belediye Meclisi’nde 9 Şubat 2007 tarihinde kabul edilmişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilen dosya aylardır İBB’de bekledikten sonra, Şişli Belediyesi’ne geri gönderildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Sefer Kocabaş, gazetecilerin soruları üzerine, “dosyada eksiklik olduğu gerekçesiyle” Şişli Belediyesi’ne geri gönderildiğini açıklamıştı. Ancak, İBB’nin gönderdiği yazıda, gerekçe olarak, itirazların ayrı ayrı dosyalarda oluşturulması gerektiği belirtiliyor.

125 itiraz ayrı görüşülecek

Aydın Doğan’ın sahibi olduğu Ortadoğu Otomotiv Ticaret A.Ş.’yle birlikte, planlara 125 vatandaş da itiraz ederek, imar planı değişiklik talebinde bulunmuştu. Şimdi, 125 itiraz ayrı dosya olarak ele alınacak. Bu nedenle İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Aydın Doğan’la birlikte imar planlarına itiraz eden 125 vatandaşın dosyasını Şişli Belediyesi’ne gönderdi. 31 Mart 2008 tarihinde, İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Davut Çakır imzasıyla Şişli Belediyesi’ne gönderilen yazıda, “Söz konusu itirazlara ilişkin tek meclis kararının alındığı görülmüştür. Her itiraz için ayrı ayrı meclis kararı alınması daha uygundur” ifadeleri yer alıyor.

Top, Anıtlar Kurulu’nda

Şişli Belediyesi, söz konusu arazinin SİT alanında kalması nedeniyle dosyayı diğerlerinden ayırıyor. Aydın Doğan’ın Hilton arazisi için kurul kararı olmadan, Şişli Belediye Meclisi’nde konu gündeme gelmeyecek. Şişli Belediyesi yetkilileri, Hilton Oteli arazisinin SİT alanı ilan edilmesi nedeniyle, Anıtlar Kurulu’ndan görüş alınması sonucunda, dosyanın İBB’ye gönderileceğini belirtiyor. İlgili yasa ve koruma ilkelerine göre Anıtlar Kurulu, planın ilçe ve büyükşehir belediye meclisinde karara bağlandıktan sonra kararını bildiriyor.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.