Haberler

Sigara yasağına iki hafta kaldı

Tarih: 6 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Sigara içenleri 19 Mayıs’tan itibaren zorlu günler bekliyor. Pek çok kapalı alanda sigara kullanımı kesin olarak yasaklanıyor, buna ulaşım araçları da dahil... İşte yasağın ayrıntıları...

Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun’un bazı hükümlerinin 19 Mayıs’ta yürürlüğe girmesiyle her türlü eğitim, sağlık, ticaret, sosyal, kültürel, spor ve eğlence yerinin kapalı alanlarında sigara içilemeyecek. Yasaklar, lokanta, kahvehane ve kafeterya gibi yerlerde ise 19 Temmuz 2009’da yürürlüğe girecek.

Taksilerde içilemeyecek
Yasaya göre, taksiler dahil olmak üzere, kara, demir, deniz ve hava yolu toplu taşıma araçlarında da sigara içme yasağı uygulanacak. Dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumlarının kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı ve açık alanlarında tütün ve tütün ürünleri tüketilemeyecek. Ancak, yaşlı bakım evlerinde, ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde, cezaevlerinde, şehirlerarası ve uluslararası güzergâhlarda yolcu taşıyan deniz yolu araçlarının güvertelerinde tütün ürünleri tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulabilecek. Bu alanlara 18 yaşını doldurmamış kişiler giremeyecek.

Otelcilik hizmeti veren işletmelerde, tütün ürünleri tüketen müşterilerin konaklamasına uygun odalar tahsis edilecek.

Açık havada da özel alan
Statlarda sigara içilmesine de sınırlama getirilecek. Sigara içilebilecek bölümler, statların açık alanlarında olacak. Açık havadaki her türlü spor, kültür, sanat ve eğlence faaliyetlerinin yapıldığı yerler ile bunların seyir yerlerinde tütün ürünleri kullanılamayacak; özel alanlar oluşturulacak.

Televizyonda yayımlanan programlarda filmlerde, dizilerde, müzik kliplerinde reklam ve tanıtım filmlerinde tütün ürünleri kullanılamayacak, görüntülerine yer verilemeyecek. Ancak, tarihi belge niteliğindeki görüntüler için bu yasak geçerli olmayacak.

Sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde tütün ürünleri satılamayacak.
Düzenleme, üniversitelerin yerleşkeleri içinde tütün ürünlerinin satışının yapılamamasını da kapsıyor.

İçene 50, izmarit atana 20 YTL ceza
Tütün ürünleri, 18 yaşını doldurmamış kişilere satılamayacak. Sigara yasağının uygulanması ve tedbir alınmasıyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmeyen işletmelere 500 YTL ile 5 bin YTL arasında ceza verilebilecek. Sigara yasağı bulunan yerlerde sigara içenlere 50 YTL, sigara izmaritini veya paketini yere atanlara ise 20 YTL ceza verilecek.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.