Haberler

İnşaatçılar önlem için toplanıyor

Tarih: 6 Mayıs 2008 Kaynak: Olay Yazan: Yılmaz İşel
Zorda olanların durumunu kısa yoldan anlatmak için ''bir dokun bin ah işit'' denir ya! İşte bu söz şu sıralarda inşaat sektörü içinde kim varsa hepsi için aynen geçerli. Dün sektör içinde kiminle konuştuysam hep ''bin ah'' işittim.

Açıkçası, herkes diken üstünde ve ''bu gidişin sonu nereye varacak?'' sorusuna yanıt bulabilmenin arayışı içinde. Hemen belirtelim, adımlar atılıyor ve sektör temsilcileri bugün bir araya geliyor.

İnşaat müteahhitleri ve kooperatiflerin kayıtlı olduğu BTSO Sanayi 12 Meslek Komitesi bugün saat 16.00''da olağanüstü toplanacak, yine aynı saatte İnşaat Mühendisleri ve Mimarlar Odası ile İnşaat Müteahhitleri Derneği ve Resmi Sektör İnşaat İşverenleri Sendikası Başkanları da Mimarlar Odası''nda sorunları masaya yatırarak bir strateji planı belirlemeye çalışacaklar.

Çağlayan`a anlatılacak...
Yapılacak toplantılardan önemli kararlar çıkacağı kuşkusuz. Bu kararların hemen uygulamaya konulmasında görüşülecek ilk isim ise bugün Bursa`ya gelmesi beklenen Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan olacak.

Dün bu konuyu BTSO Yönetim Kurulu Başkanvekili Ali Hazır''la konuştuk. Hazır, bugün BTSO''da yapılacak Sanayi 12 Meslek Komitesi toplantısında sektörün içinde bulunduğu darboğazdan kurtarılmasına yönelik belirlenecek önlemlerin yarın saat 17.00''de BTSO''yu ziyaret edecek olan Sanayi ve Ticaret Bakanı Çağlayan''a iletileceğini belirterek ''Henüz kararlaştırmadık ama bu taleplerimiz arasında demir iç piyasa satışlarından 6 ay ya da uygun görülecek bir süre için KDV alınmaması yer alabilir. Çünkü demir fiyatına kısa sürede gelen büyük zamlar sektörde gerçekten ciddi sorun yaratıyor'' dedi.

''Satış yok, zam var...''
Toplam 5 bin 500 firmanın kayıtlı bulunduğu Sanayi 12 Meslek Komitesi Başkanı İlyas Kara ise dün sektörün çifte kıskaç altında olduğuna dikkat çekti ve şunları söyledi:

''Sektörde çok vahim noktalara doğru gidiyoruz. Sektör durağan bir dönemde olmasına rağmen, demir, beton ve diğer girdi fiyatlarına zam yapılmasına bir anlam veremiyoruz. Gayrımenkule talep yok. Öyle ki, konut fiyatlarını öğrenmek için firmaları telefonla arayan dahi olmuyor. Hakikaten çok kötü bir noktaya geldik. TOKİ''nin aşırı derecede konut yapması da piyasayı kilitledi. Ancak onlar da satış yapamıyor.''

Hurda ithaline kolaylık...
İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Necati Şahin de dün sektörün önünü açacak önlemler üzerinde durdu ve görüşünü şöyle açıkladı:

''İnşaat sektörü sosyal ve bölgesel dengeler açısından çok önemli. Ancak konuta talep olmamasına rağmen demir dahil tüm metal ürün fiyatlarına arkası kesilmeyen zamlar geliyor. Bu dengesizlik de sektörü zora sokuyor. Kamuya iş yapan müteahhitler eskiden demir ve akaryakıt fiyat farkı alabiliyordu. Şimdi bu fark verilmediği için zamların altından kalkılması mümkün değil. Hem konut satışında hem girdi maliyet artışında ters işleyen olağanüstü bir durum var ortada. Müteahhitler çapraz ateşe yakalanmış durumda. Buna mutlaka bir çare bulunması lazım. Mesela Hindistan demir fiyatını ucuzlatmak için hurda ithalatında gümrük vergisini kaldırdı. Bizde de bunun olması lazım. Yoksa inşaatlar durabilir.''

Dün Müteahhitler Derneği Başkanı Sabit Çakmak''la da konuştum. İnşaat sektöründe 254 çeşit malzeme kullanıldığını belirten Çakmak şöyle dedi: ''Sektördeki olumsuz tabloyu yalnızca demir ve beton fiyatındaki artışa bağlamak yanlış olur. Bunlar da önemlidir ama asıl sorun konut talebinin daralması ve onun da altında yatan siyasi belirsizlik ve ekonomik istikrarsızlıktır. İstikrar olmayınca adam gelip konut alır mı? Talep olmazsa üretim olur mu? Konuta talep bu yüzden yerle bir oldu. Böyle giderse 2008''in sonunu bir çok firma göremeyecek. Bunun sonuçlarını önümüzdeki dönemde daha şiddetli biçimde göreceğimizi söyleyebilirim.''

Yapılan bu açıklamaların bana göre ortaya koyduğu çok çarpıcı bir sonuç var. Tablo inşaat sektörünün ''stagflasyon''a yakalandığını gösteriyor! Stagflasyonun ''hızlı bir enflasyonun, üretimde durgunluk ve işsizlikle bir arada meydana geldiği durum'' olduğu dikkate alındığında sektörün içinde bulunduğu durum başka nasıl izah edilebilir? O nedenle soruna konulacak teşhis doğrultusunda bugün alınacak önlemlerin çok büyük önem taşıdığını söyleyebilirim.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.