Haberler

2500 yıllık antik kente taş ocağı izni

Tarih: 6 Mayıs 2008 Kaynak: Vatan
İzmir''de bir maden firmasının girişimleri tepkiyle karşılandı. İzin için hiçbir bakanlıkta engelle karşılaşmayan maden firması, bölgenin minik beldesi Özdere’nin belediye başkanından izin alamayınca idare mahkemesine gitti.

Organik tarımın yaygın olarak yapıldığı İzmir’in Menderes İlçesi’ne bağlı Özdere Beldesi’nde, kahin tanrı Apollon’un Anadolu’daki iki önemli kehanet merkezlerinden biri olan yaklaşık 2500 yıllık Klaros Antik Kenti’ne yaklaşık 500 metre uzaklıktaki bölgeye taş ocağı kurulmak isteniyor.

İzmir merkezli bir firma, yaklaşık bir yıl önce, Ahmetbeyli’nin girişinde bulunan 960 dönümlük arazide taş ocağı kurmak için başta tüm bakanlıklardan gerekli maden arama ve çalıştırma izinlerini aldı. Firma yetkilileri, aldığı bu ruhsatlarından ardından gayri sıhhi müessese izni için Özdere Belediyesi’ne başvurdu. Özdere Belde Belediyesi Başkanı CHP’li Haldun Ertok ise organik tarımın yaygın olarak yapıldığı, Klaros Antik Kenti’ni barındıran, iki kilometrelik sahil şeridi bulunan bölgenin tam ortasında kurulmak istenen taş ocağına izin vermedi. Firma yetkilileri de İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Dava, görülmeye başlanırken, bölge köylüleri harekete geçti.

Köylüler: Biz kazanacağız
2 bin 610 nüfusa sahip Ahmetbeyli Mahallesi’nin muhtarı Mustafa Gürmen, “Sezonda turistlerin gelmesiyle nüfusumuz 10 bin kişiye ulaşıyor. Bölgemizde 130 bin mandalina, 6 bin zeytin ağacı var. Bunların telef olacağını bildiğimiz ve doğayı yok edeceği için taş ocağını istemiyoruz. Köylülerimiz de eyleme katılacak” dedi.

Antik mermer ocağına yapacaklar
25 yıldır Klaros Antik Kenti’nin gün yüzüne çıkarılması için uğraş veren Prof. Dr. Nuran Şahin de “Buranın eski adı ’gavur köy’dür. Mübadeleyle değişmiş otantik bir köydür. Aslında taş ocağı yapılmak istenen yer antik bir mermer ocağıdır. Klaros’un heykelleri oradaki mermer ocağından getirilmiştir. Belediyenin davasına ben de müdahil olarak katılıyorum. Dünyada örneği olmayan bu kutsal alanın tümüyle korunması gerekir” dedi.

İki günde bir 100 kg. patlama
Özdere Belediyesi’nin avukatlığını yapan Feridun Sanuvar, firmanın, iki günde bir 100 kilogram patlatma yaparak, 3.6 şiddetindeki bir depreme eşit şekilde faaliyet göstereceğini, çıkarılan 2 bin 835 ton malzemenin 160 adet ağır iş makinesiyle taşınarak canlı yaşamına zarar verileceğini dile getirdi.

Kadınlı erkekli yürüdüler
Geçmiş dönemlerdeki Bergama ve Uşak Eşme köylüleri gibi yeni bir çevre hareketi başlatan köylüler, taş ocağının kurulmasının istendiği bölgede protesto yürüyüşü düzenledi. Kadın, erkek, yaşlı genç köylüler ellerindeki pankartlarla yürüdü ve firmanın, topraklarından elini çekmesini istedi, tepkilerini dile getirdi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.