Haberler

Çanakkale’de tehlikeli turizm

Tarih: 7 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Meltem Yılmaz
Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı Osman Özbuldu, Orman Bakanlığı‘nın görevlendirdiği alan kılavuzlarının, belediyelerin Çanakkale bölgesine düzenlediği gezilerde bölgeyi ve tarihi irticai söylemlerle anlattığını belirterek “İrticai söylemlerde son 5 yılda korkunç bir artış oldu” dedi.

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, alan kılavuzu kavramına, bunların görevlendirilmelerine kesinlikle karşı olduğunu söyledi.

Osman Özbuldu, Orman Bakanlığı‘nın “Çanakkale turlarında rehber yetersizliği var” gerekçesiyle görevlendirdiği ve rehber statüsü olmayan alan kılavuzlarının, belediyelerce düzenlenen gezilerde ilk ve ortaöğretim öğrencilerine Cumhuriyet ilkeleri ve Atatürk’ü küçük düşürücü söylemler kullandığını belirtti. Özbuldu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Belediyeler, ilk ve ortaöğretim öğrencilerine düzenledikleri Çanakkale gezilerinde yanlarına rehber almıyorlar.

Burada Orman Bakanlığı’nın Çanakkale bölgesinin coğrafi koşulları hakkında bilgi vermesi için görevlendirdiği ‘alan kılavuzları’ ğrencilere bölgeyi ve tarihi tanıtıyor. Bu kişilerden bazıları, kendi inanç ve amaçları doğrultusunda tarihi ‘melekler ve hurafeler’ penceresinden anlatıyor. Burada suçlu, başta gezi düzenlerken gerçek bir rehber ayarlamayan belediyeler ile konuya ilişkin önlem almayan Orman Bakanlığı.”

“Kaçak rehber” sayısında da artış olduğunu, Akdeniz Bölgesi’nin “kaçak rehber cenneti” haline geldiğini ifade eden Özbuldu, alan kılavuzu ve kaçak rehberlerin önüne geçmek için turizm sektörünün bir meslek yasası olması gerektiğine dikkat çekerek, “Seyahat Acentaları Yönetmeliği’ni de kapsayan 1618 sayılı kanun, denetim için yeterli değil. Turizm sektörünün bir meslek yasası yok. Ayda 200 dolar karşılığında çalışan kaçak rehberler yüzünden, günlük ortalama 80 YTL fiyatla çalışan 10 bin gerçek rehber sektörden hızla uzaklaşıyor. Kaçak rehber sayısındaki artış devam edecek ve önümüzdeki sezonlar felaketle birlikte gelecek” diye konuştu.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı (TÜRSAB) Başaran Ulusoy da alan kılavuzlarının yalnızca Çanakkale bölgesinde değil, Türkiye’nin her yerinde görev aldığını belirterek “Alan kılavuzu olarak görevlendirilen kişilere kesinlikle karşıyız. Alan kılavuzu diye bir meslek yoktur, kişileri alan kılavuzu olarak görevlendirmek tamamen yanlıştır” dedi.

Alan kılavuzu kavramının kanunlarda yer almadığına da dikkat çeken Ulusoy, “Her işin bir erbabı var. Bugün alan kılavuzu, yarın mahalle kılavuzu, diğer gün ülke kılavuzu. Böyle bir uygulama olamaz” diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.