Haberler

Müteahhitler inşaatları durdurmaya karar verdi

Tarih: 7 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak
İnşaat müteahhitleri iş bırakmaya hazırlanıyor. Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Dernek Başkanı Mehmet Rıdvan Köksüzer, 4 ay önce tonu 850 YTL olan demirin bugün bin 900 YTL olduğunu belirterek, “Demir ve çimento gibi maliyetlerdeki artış, inşaat sektörünü derinden yaralamış durumda. Soruna çözüm bulunmazsa 8 ildeki faaliyetlerimizi durduracağız" dedi. 4 ayda fiyatı yüzde yüz artan demirin daha da artacağının anlaşıldığını söyleyen Köksüzer, demir fiyatlarındaki artışın bir apartman dairesinde 20 bin YTL''lik artışa neden olduğunu belirtti. Köksüzer halkın alım gücünü olumsuz etkileyecek fiyat artışlarının işsizliği de artıracağı inancında olduklarını söyledi.

Anahtar Teslimi İş Yapıyoruz
Akaryakıt, demir-çelik gibi inşaatın ana girdilerinde yılbaşından bu yana yüzde 60 ile yüzde 100 arasındaki fiyat artışlarının yaşandığını ileri süren Köksüzer, "Oysa kamu müteahhitleri anahtar teslimi iş yapmaktadırlar. Kamu kurum ve kuruluşlarına iş yapan müteahhitler işleri tamamlayamama noktasına gelmişlerdir" dedi. Köksüzer 8 ilde faaliyet gösteren müteahhit derneklerini bir çatıda toplayan Anadolu Yapım Müteahhitleri Federasyonu''na bağlı binlerce müteahhitin önlem alınmazsa 15-30 Mayıs tarihleri arasında iş bırakma eylemi yapacaklarını söyledi.

Sorun nasıl çözülebilir
Köksüzer, inşaat demirinin KDV''den muaf tutulması, ithalatta girdi fiyatlarını artıran vergi, resim, harç ve navlun bedellerinin kamu tarafından geçici bir süreyle sübvanse edilmesi gerektiğini belirterek, "Kamuya iş yapan müteahhitler açısından fiyat farkı uygulamasının değiştirilmesi ve demir-çelik, çimento, akaryakıt ve bunlar gibi girdi maliyetlerinin TÜFE, TÜFE''den ayrı olarak hesaplanması şart" dedi. Gazetecilerin sorusu üzerine Köksüzer, demir fiyatlarındaki artışın, Dubai ve Çin firmaları tarafından ağustos ayı sonuna kadar Türkiye''deki tüm demir-çelik fabrikalarına verdikleri siparişin neden olduğu yönünde duyumları olduğunu, ancak hükümetin bu konuda gerekli önlemi alması gerektiğini belirtti. Köksüzer, "Biz ihracata karşı değiliz. İhracat yapılırken iç piyasadaki taleplerinde göz önünde bulundurulması gerekir” dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.