Haberler

İnşaat sektörü, çok büyük kriz eşiğinde

Tarih: 7 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Elif Demirci
Çünkü, demir fiyatları iki ayda, yaklaşık iki buçuk kat arttı. Piyasada nakit sıkıntısı zirveye çıktı. İnşaat firmaları aylardır satış yapamıyor. Müteahhitlerin tamamladığı konutların çoğu elinde kaldı. Pek çok proje iptal edildi. Münir Tanyer, vatandaşın kafasının karışık olduğunu söylüyor.

Dört yıl önce hız kesmeden büyüyen inşaat sektörü, kriz yaşıyor. 2006 yılı Haziran ayında ekonomide yaşanan dalgalanmanın ardından toparlanamayan sektöre, demirin tonunun bin YTL zamlanması da son darbe oldu.

En parlak dönemini yaşayan inşaat sektöründe ekonomik krizle birlikte konut satışları düştü. İzmir’de inşaat firmalarının çoğu aylardır satış yapamıyor. İzmir Ticaret Odası Meclis Başkan Vekili, Bina Yapım Onarım Komitesi Üyesi Necip Nasır, 2004- 2005 yıllarında yüzde 20 büyüyen sektörde, 2006 yılı Haziran ayında ekonomide yaşanan dalgalanmadan sonra durağanlaşan konut satışlarının 2007 yılı ortasından itibaren durduğunu öne sürdü.

‘Demir almayalım’
Nasır, demirin tonunun iki ayda 800 YTL’den bin 850 YTL’ye çıktığını vurgulayarak, “Demirin ihraç edildiği iç piyasadaki talebi karşılamadığı söyleniyor. Bu kabul edilebilir bir gerekçe değil. Bu durum müteahhitlere darbe vurdu” dedi.

Nasır, Buca‘da orta gelir grubu için yaptığı ve fiyatları 80- 200 bin YTL arasında değişen konutları 10 aydır satamadığını söyledi.

Meclis Başkan vekili Nasır, “Piyasada nakit sıkıntısı var. Gayrimenkule yatırım yapmaktan çekinen vatandaş, yastık altı tasarrufa yöneldi” diye konuştu.

Karşıyaka Müteahhit ve İşadamları Derneği Başkanı Mustafa Erdem, Karşıyaka Mavişehir ve Örnekköy’de, Çiğli, Balatçık ve Ulukent’te konut yaptığını, sektörün parlak olduğu dönemde ayda 10 konut satarken şimdi bir konutu zor sattığını söyledi.

Erdem, demir fiyatlarındaki artışa karşı tüm müteahhitleri demir alımını durdurmaya ya da biraraya gelip kendilerine yetecek kadar demiri üretmeye çağırdı. Demirin yanısıra diğer inşaat malzemelerinin de zamlanacağını belirten Erdem, buna bağlı olarak gayrimenkul fiyatlarının da artacağını öngörerek, tüketicilere bu fırsatı değerlendirip, fiyatlar artmadan konut almalarını önerdi.

‘Kafalar karışık’
Narlıdere’de orta gelir grubu için konut yapan Münir Tanyer, 10 ay önce başladığı konutların yüzde 70’ini sattığını belirterek, son dönemde konut satışlarının yavaşladığını vurguladı. Tanyer, “Tüketicinin kafası karışık, kaliteyi gerçek fiyattan satın almak istiyor. Temkinli davranıyor ve bekleyişe geçti. Konut fiyatlarının düşmesini bekliyor. Ancak yeni yapılan konutların fiyatı aksine daha da yükselenecek” diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.