Haberler

Altı ay öncesinde 10 yıllık planlar yapan şirketler şimdi ''ne olacak'' diye soruyor

Tarih: 9 Mayıs 2008 Kaynak: Zaman Yazan: İsa Sezen
AK Parti hakkında açılan kapatma davasının yol açtığı siyasi belirsizlik yatırımları olumsuz etkiliyor. Türkiye, Kazakistan ve Hırvatistan''da 9 oteli bulunan Rixos''un patronu Fettah Tamince, altı ay önce iş dünyasının ''gelecek on yıl boyunca siyasi istikrar var'' diye düşündüğünü ancak kapatma davasının ardından önünü göremediğini söyledi.

Tamince, "Türkiye''ye ilgi duyan yabancı yatırımcılar da endişeli. Umarım belirsizlik bir an önce ortadan kalkar ve Türkiye kaldığı yerden büyümeye devam eder." dedi. Yabancılara yönelik olumsuz bakış açısından da şikayetçi olan genç işadamı, diğer ülkelerin yabancı yatırımcıyı çekmek için birbirleriyle yarıştığını, Türkiye''de ise ''Arap, Yahudi sermayesi'' gibi ifadelerin günlerce manşetlere taşındığını dile getirdi. Tamince, "Yabancılar altyapıyı hazırlarsanız gelirler. Dubai nasıl para kazanabilirim diye düşünmüş, altyapıyı hazırlamış, yabancıları çekmeyi başarmış. Ve başarılı olmuş. Neden biz de aynı süreci yaşamayalım. Ama bu iş sadece hükümetin gayretleriyle olmaz." diye konuştu. Yabancılara mülk satışının durdurulmasının da yabancıların bakışını olumsuz etkileyeceğini söyleyen Tamince, şunları aktardı: "İstanbul''da Dubaili Emaar''ın yaptığı villa projesinden bir sürü yabancı ev aldı. Ne olacak şimdi bu insanların durumları. Yabancı yatırımcılar Türkiye''deki gelişmeleri kaygıyla izliyor." Ahmet Çalık''ın yakın arkadaşı olduğunu belirten Rixos''un patronu, "Sabah-atv''nin finansmanını benim yaptığım doğru değil. Herkes gibi ihale dosyasını inceledim. Ancak medya bizim işimiz değil, bu iş bizi aşar." dedi.

Dubai''nin dünyaca ünlü Palmiye Adaları''nda inşası süren Ottoman Palace''ın uluslararası basın tanıtım toplantısında açıklamalar yapan Fettah Tamince, Antalya''da otellerin sadece yazın dolduğunu yılın 5 ayı turizm yapılabildiğini belirtti. Doluluk oranının yıllık yüzde 55''i geçmediğini bildiren Tamince, "Elimizdeki fırsatları değerlendiremiyoruz, Lara projesini 4 yıldır tartışıyoruz. Eğer Lara''da düşündüğümüzü gerçekleştirebilsek Antalya''da turizm 5 aydan 8 aya çıkar." diye konuştu. Turizmcilere ''orman katledenler'' olarak bakıldığını ancak kimsenin kazandırdıkları ağaçları konuşmadığını anlatan Rixos''un patronu, Belek''te turizmcilerin halen istenilen başarıya ulaşmadığına dikkat çekti. Antalya''daki otellerin yüzde 60''ını sadece 3 mimarın yaptığını, herkesin birbirini taklit ettiğini savunan Tamince''ye göre, Dubai''deki 50 beş yıldızlı otelden 48''ini dünya markaları oluşturuyor. Antalya ise oğluna, kızına arazi alan yatırımcıların kurduğu ancak yıllardır kâr etmeyen otellerle dolu.

Tamince, İstanbul''da otel açmak istediklerini ancak arsa probleminin işlerini güçleştirdiğini bildirdi. "Fırsatlar kaçmaz pahalı olur ama yine de olur." diyen Tamince, İstanbul''da ses getirecek bir konsept oluşturmak istediklerini vurguladı. Karayolları arazisinin üzerine kurulacak Zorlu Plaza''da var olmak için görüşmediklerini ama bunun olabileceğini dile getiren genç işadamı, "Galataport da olabilir, Haydarpaşa da. İETT arazisinde de olmak isteriz. Doğru yer bulmadan adım atmayız. Zeytinburnu''nda Sarıyer''de otel açmam." şeklinde konuştu. Önlerine yıllık yüzde 25 büyüme hedefi koyduklarını kaydeden Tamince, gözlerini Ortadoğu, Asya ve Uzakdoğu gibi bölgelere diktiklerini belirtti. Dünya turizm hareketlerinin yüzde 60''ı Avrupa''da, yüzde 40''ı diğer bölgelerde. Ancak 2020''de bunun tam tersi olacak; Uzakdoğu ve Asya ülkeleri öne çıkacak. "Turizm işi bisiklet sürmeye benziyor, pedalı çevirmezseniz düşersiniz." ifadesini kullanan Tamince, otel sayısını 9''dan 13''e çıkaracaklarını dile getirdi.

Dubai''ye Osmanlı Sarayı
Rixos, oteller zincirine Dubai''de yeni bir halka ekliyor. Dolgu sistemiyle doldurulan denizin üzerindeki Palmiye Adası''nda inşası süren Ottoman Palace, yıl sonunda hizmete girecek. İnşaatında 2 bin 500 kişinin çalıştığı ve 700 milyon dolara mal olacak tesis, 410 oda ve 38 villadan oluşacak. Odaları, yemeği, aktiviteleriyle Osmanlı''nın izlerini taşıyacak otelin tasarımı, inşasının yanı sıra işletmesini de Rixos yapacak. 50 dönüm arazi üzerine kurulu Ottoman Palace''de 300''ü Türk, 900 personel çalışacak. Kral dairesinin geceliği 8.500 dolar olacak. Standart odaların geceliği 800 ile 1000 dolar arasında değişecek. Villaların geceliği ise 12 bin dolar.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.