Haberler

Rixos Premium''u beğendiler ''Dubai''ye de gel yap'' dediler

Tarih: 9 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Hacer Gemici
Şeyh El Maktum''un oğlunun şirketi ile yaklaşık 2 milyar dolara mal olacak 4 proje için yola çıkan Rixos''un patronunu yatırıma emir ailesi ikna etmiş. Fettah Tamince, "Bizim paradan çok vizyonumuz var" diyor.

Tüm dünya ülkelerinin yer almak için yarıştığı Dubai''de yaklaşık 2 milyar dolarlık projenin içinde yer alan Rixos Otelleri''nin patronu Fettah Tamince''yi, bu ülkede yatırıma ''El Maktum Ailesi'' ikna etmiş. Veliaht El Maktum''un şirketi Zabeel Investment ile Dubai''de ortaklık kuran Fettah Tamince, ''projeyi üreten, inşa eden ve işleten olarak'' yer alacağı 700 milyon dolara mal olan Ottoman Palace''yi Kasım 2008''de açmaya hazırlanıyor. Zabeel Investment''ın yatırımcı şirket olarak yer aldığı projelerin devamı da geliyor. Dubai''de projeyi basına tanıtan Rixos''un Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, Veliaht El Maktum''un şirketini bir kalemde 700 milyon dolar yatırmaya nasıl ikna ettiği yönündeki sorumuza, "Aslında ben değil onlar beni ikna etti. Teklif onlardan geldi. Belek''teki Rixos Premium''da gelip kaldılar ve çok etkilendiler, beğendiler. Ben de zaten dört yıldır Dubai''yi inceliyordum. Bizim paradan çok vizyonumuz var. İşletmeciliğimizi ortaya koyuyoruz" yanıtını verdi. Dubai''de Rixos olarak 4 otel kuracaklarını anlatan Tamince, The Palm Jumeiranh''da Ottoman Palace''nin yanı sıra bir de Antalya Belek''teki Rixos Premium''un bir benzerini inşa adeceklerini açıkladı. Ayrıca tüm dünyanın yer almak istediği The World Projesi''ndeki Falkland Adaları''nı aldıklarını ve burada da 300 milyon dolarlık bir proje gerçekleştireceklerini söyledi. Tamince, bunun yanı sıra The Palm Deira''da da yer alacaklarını dile getirerek, toplamı 4 milyar dolara mal olacak bu projelerin bazılarında ''yatırımcı'' olarak da bulunacaklarını ve bunların iki yıl içinde devreye alınacağını ifade etti.

Emir Doğru Yolda 
Türkiye''de işlerin zor yürüdüğünü ve birçok projenin davalara konu olduğunu anlatan Fettah Tamince, Dubai''nin bir ''emirlik'', Türkiye''nin ise bir cumhuriyet olduğu ve bu takım tartışmaların olmasının normal olup olmadığı yönündeki soruya ise, "Aslında evet. Tabii ki burada emirin her sözü oluyor. Ama yaptıkları da doğru. Eğer siz dünyada bilinir olmak istiyorsanız, Dubai''de olmak zorundasınız. Amerika''nın birçok kentinde var olan özellikler burada bir noktada toplanıyor" yanıtını verdi.

"Van''da doğunca İngiliz olunmuyor"
Rusça, İngilizce, Almanca, Arapça ve Kürtçe bilen Fettah Tamince, "Siz de Kürt kökenliydiniz değil mi?" sorusuna gülerek, "Valla Van''da doğunca İngiliz olunmuyor" yanıtını verdi. Yılda 300 gün uçtuğunu söyleyen Tamince, "Bu iş bisiklet sürmeye benziyor. Pedalı çevirmezseniz düşersiniz" dedi.

"Daha alfabenin C''sindeyiz"
Rixos olarak Ortadoğu ve Uzakdoğu''da büyümek istediklerini dile getiren Fettah Tamince, bundan sonra Çin veya Hindistan gibi ülkelerde var olabileceklerini kaydetti. Türkiye''de kendisi ile ilgili tartışmaların anımsatılması üzerine ise Tamince, "Ben, benimle ilgili olumsuz bir imaj olduğunu sanmıyorum. 18 yıldır vergi veren ve sıfırdan başlamış biriyim. Ama takdir diyorsanız, yurdışında daha fazla takdir edildiğim doğru. Birileri nişan alacaksa, bunların içinde kendimizi görüyoruz" dedi. Türkiye''den çıkan bir marka olarak dünyada var olmak için daha fazla emek sarf ettiklerini de kaydeden Tamince, "Bir Avrupa ülkesinden çıksaydık işler daha kolay olurdu. Ben şimdilik alfabenin C''sindeyim" değerlendirmesinde bulundu.

"Sabah için Çalık''a para aktarmadım"
Çalık Grubu''nun Sabah ve atv için ödediği 1.1 milyar doların içinde Fettah Tamince''nin de bir miktar katkısı olduğu yönündeki iddialara Tamince kesin olarak, ''hayır''yanıtını verdi. Tamince, basın sektöründe yer alan gruplarla arkadaşlıkları dostlukları olduğunu dile getirerek, "Çalık Grubu''nun patronu Ahmet Çalık''ta benim arkadaşım. Ancak net olarak söyleyebilirim ki, ne böyle bir görüşme oldu, ne de para aktardım. Bunu söyleyenlerin kanıtı nedir, çıkıp açıklasınlar. Ama ihale aşamasında ben de ilgelendim dosyayı inceledim ama sonradan bu bizi aşar deyip vazgeçtim" değerlendirmesinde bulundu.

"Lara''yı 24 ayda bitirip sezonu 8 aya uzatırız"
Anayasa Mahkemesi''nin iptal ettiği Larapark''a Tamince halen sıcak bakıyor. Meclis gündemine gelmesi beklenen ve Larapark''ın da önünü açan tasarının geçmesi halinde projeyi 24 ayda biterebileceğini dile getiren Tamince, "Lara ile 4 yıldır uğraşıyoruz. Dubai''ye bakın burada turizm 12 ay yapılıyor. Lara bittiğinde Antalya''da 5 ay olan sezon, 8 aya uzar" dedi. Dubai''deki 50 otelden 48''inin dünya markası olduğunu kaydeden Tamince, "Belek''te marka yok. Antalya''daki otellerin yüzde 60''ını 3 mimar yapmıştır. Bence Belek''te başarılı değiliz. Türkiye''de yıllarca kâr etmeyen, kızını oyalamak için otel açan var" dedi.

"Zorlu''nun projesinde yer almak isteriz"
Rixos''un İstanbul''da var olmak istediğini sık sık söyleyen Fettah Tamince, ''Geç kalmıyormusunuz, fırsat kaçıyor mu?" sorusuna, "Fırsatlar kaçmaz, pahalı olur belki ama yine de olur" yanıtını verdi. İstanbul''u çok önemsediklerini anlatan Tamince, "İstanbul''da olursak Çırağan, Four Seasons''ın gibi iddalı bir yerde ve yapıda olmalıyız. Doğru bulmadığım yerde adım atmayız. Örneğin Galataport ya da İETT arazisinde Dubai''lelerin projesi gerçekleşirse biz de oralarda otel yapmak isteriz. Yine Zorlu''nun gerçekleştireceği projede yer almak güzel olurdu. Şimdiye kadar Ahmet Zorlu ile böyle bir görüşmemiz olmadı, ama burada bizim de hatamız var herhalde. Biz bu işi daha çok zorlayabilirdik" dedi.

Başbakan''ın Vizyonu Var

Tamince, İstanbul''un finans merkezi olarak konumlandırılması konusunda ise, "Başbakanın vizyonu var ama bir aksiyon planı bir yol haritası da olmalı" diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.