Haberler

Tarihi eserler onarılırken yok ediliyor

Tarih: 9 Mayıs 2008 Kaynak: Bilecik Kent Haber
Bilecik''te son yıllarda birçok tarihi eser restore edilmeye başladı. Ancak, restorasyonların baştan sağma yapılması tarihi eserlere zarar verecek boyutlarda. Söğüt''teki Söğüt İdadisi''nin ve Gölpazarı''ndaki Mihalgazi Camii’nin restorasyonu hatalı olduğu için yapılanlar sökülerek tekrar restore ediliyor.

Birkaç yıldır Bilecik genelindeki bir çok tarihi eser restore edilmeye başlandı. Tarih şehri olan Bilecik''teki eserlerin birçoğu restore edilerek hizmete sunulurken, restorasyon sırasında yaşananlar ise düşündürücü.

Gölpazarı merkezinde bulunan Mihalgazi Cami''nin restorasyonunun yanlış ve eksik yapıldığı tespit edilerek bazı bölümleri değiştirildi. Aynı şekilde Söğüt''te bulunan Söğüt İdadisi''nin duvarlarının da yanlış restore edildiği tespit edilerek tekrar yapıldı.

Gölpazarı ve Söğüt''teki tarihi eserlerin restorasyonunda yaşanan bu olumsuzluk, diğer binalarda da aynı sorunların yaşanıp yaşanmadığını gündeme getirdi. İşin en kötü tarafı ise, bu çalışmalar sırasında tarihi eserlere zarar verilmesi.

Uzmanlar yanlış restorasyonun, hiç restore edilmemesinden daha kötü olduğunu belirterek, yapılan işlere dikkat edilmesi gerektiğini belirttiler. İhaleyi alan firmanın çok fazla taşerona iş verdiğini ve bir ihalenin en az üç beş taşerona havale edildiğini söyleyen uzmanlar, yetkililerin bu konuda hassas davranmalarını istediler ve “Aksi taktirde tarihi eserlere daha fazla zarar verilmiş olur ve birkaç yıl sonrada tarihi eserler perişan hale gelir” dediler.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.