Haberler

2B arazilerinden sonra kıyı ve ormanlarda talan hazırlığı

Tarih: 9 Mayıs 2008 Kaynak: Akşam Yazan: Mustafa Dolu
Daha önce 2B arazisi olarak bahsettiğimiz, orman niteliğini kaybetmiş ve halen birileri tarafından otlak, yaylak, kışlak, mera, mezarlık ve yerleşim yerleri olarak kullanılan alanların kullananlara satılmasını öngören yasa teklifi kabul edilmeyi bekliyor.

Bunun anlamı çok açık. Kanun metninde, “...Orman arazisi vasfını kaybetmiş ve halen yerleşim yeri olarak kullanılan...” tabirine dikkatinizi çekerim. Bu alanlar nerelerdedir ve kimler tarafından kullanılmaktadır?.

Şimdi gözlerimizi hemen İstanbul’a çevirip bakalım. İlk gözümüze çarpan yer, Sultanbeyli, Arnavutköy ve en önemlisi son günlerde Fatih’ten taşınarak Beykoz Çayırbaşı Beldesi’ne yerleşen İsmailağa Cemaati. Bunlardan bilindiği gibi Sultanbeyli çoktan ilçe oldu ve şu anda orada oturanların yüzde 80’inin tapusu yok. Bu kanunun yasallaşmasını bekliyorlar. Çavuşbaşı Beldesi’nde orman havasının iyi geldiği gerekçesi ile oraya taşındığı belirtilen İsmailağa ve Afganistanlılar gibi giyinen müridlerinin oturduğu evlerin de tapusu yok ve onlar da bu kanunu bekliyor.

Yanan yerler ağaçlandırılacak
Çevre ve Orman Bakanlığı daha önce yazdığım bir yazı ile ilgili olarak, gönderdiği bilgi notunda bu hususu şöyle izah etmişti. “...Orman olarak muhafazasında bilim ve fen bakımından hiçbir yarar görülmeyen, aksine tarım alanlarına dönüştürülmesinde kesin yarar olduğu tespit edilen yerler ile 31.12.1981 tarihinden önce bilim ve fen bakımından orman niteliğini tam olarak kaybetmiş olan tarla, bağ, meyvelik, zeytinlik gibi çeşitli tarım alanlarında veya hayvancılıkta kullanılmasında yarar olduğu tespit edilen araziler, şehir, kasaba ve köy yapılarının toplu olarak bulunduğu yerler dışında, orman sınırlarında daraltma yapılamaz” denilerek, orman yangınlarından sonra yanan arazinin bu kapsama alınmadığını ve yanan yerin yasa gereği mutlaka ağaçlandırılması gerektiğini de belirtmişlerdi.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in veto ettiği 2B Kanunu yasalaşmayı beklerken, bu kez Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, 2B ile ileride birleşebilecek nitelikte kıyı ve orman alanları içindeki “Sorunlu bölgeler”, dönüşüm uygulaması kapsamına alınma girişimine başlandı. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı geçen yasama döneminde TBMM’ye sunduğu ve kadük kalan Dönüşüm Alanları Yasa Tasarısı’nı güncelleyip Başbakanlığa sundu.

Koy ve kıyı talanı hazırlığı
Buna göre, kıyı kenar çizgisi tespitinden önce tapu tescili yapılarak mülkiyete konu edilen kıyı alanları ile sahil şeridinin yapılaşmaya konu edilemeyen ilk 50 metresinde kalan özel mülkiyete tescilli olanlar, “Dönüşüm” çalışması kapsamına girecek. Orman kadastrosu yapılmamış olması nedeniyle, orman içinde olup tapu tescili özel mülkiyet adına yapılan orman alanları, orman vasfını kaybeden ancak yapılaşma baskısı altındaki yerler de bu uygulamaya tabi tutulacak.

Yani, “Burası orman vasfını kaybetmiş, yapılaşma baskısı olduğu için bilmem ne koyu veya filanca kıyı yapılaşmaya açılmıştır.” Zaten bu yasa daha çıkmadan MNG Bodrum’da bir koyu doldurarak işgal etmeye ve yapılaşmaya başlamadı mı?

Yine aynı şekilde, Bodrum’da halkın denize girdiği iskeleler güvenlik güçlerinin de desteği ile yıkılırken, imtiyazlı şahısların veya kuruluşların iskeleleri daha da genişletilerek oradan faydalananların hizmetine sunulmuyor mu?

Bakalım güzelim sahil ve koylarımız kimin olacak, kimlere gidecek. Haydi hayırlısı...
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.