Haberler

Körfez''e TOKİ müjdesi

Tarih: 9 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Kocaeli''de tehlikeli madde depolama alanları ile iç içe giren yerleşim alanları için çözüm yolu üretildi. AK Parti Kocaeli milletvekilleri TOKİ ile yaptığı görüşme sonucu çözüm yolu bulmak için komisyon kurulacak.

Komisyon bölgede araştırma yaptıktan sonra vatandaşlar için ev yapılarak tehlikeli bölge ortadan kaldırılacak. Kocaeli''nin Körfez ilçesinde başta Tüpraş olmak üzere tehlikeli madde depolayan 40 civarında şirket bulunuyor. Bölgede sayısı hızla artan şirketler ile konutlar iç içe girmiş durumda. Bölgede daha önce yapılan araştırmalarda olası bir patlamada binlerce kişinin hayatını kaybedeceği açıklanmıştı.

Feryatları Duyuldu
Özellikle 17 Ağustos Marmara depreminde Tüpraş''ta çıkan ve 5 gün süren yangın, 3 yıl sonra Akçagaz''da meydana gelen patlama arkasında bu yıl Turkuaz dolum tesislerinde çıkan yangın ve meydana gelen patlamalar sonucu bölgedeki vatandaşlar ne kadar tehlikede olduğu gözler önüne serildi. Her yangın ve patlamada vatandaşlar korku içinde evlerini bırakarak yüksek tepelere kaçmaya başlıyor. Her gün korku içinde yaşayan vatandaşlar, "Ya bizi buralardan götürün ya da bu tesisleri buradan kaldırın" diyerek yetkililerden yardım istedi.

Vatandaşların feryadına ilk cevabı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi verdi. Belediye, bölgede yaptığı denetimlerde tehlike arz eden ve ruhsatı bulunmayan 3 dolum tesisinin kapısına mühür vurdu. Kısa süreli olan bu girişimden sonra AK Parti Kocaeli milletvekilleri Fikri Işık ve Sibel Gönül bölgenin sorununu tamamen çözmek için devreye girdi. Milletvekilleri, tehlikeli bölgede bulunan mahalleleri uzak yere taşımak için TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ile görüştü.

Riskli Bölge Ortadan Kaldırılacak
Erdoğan Bayraktar ile yapılan görüşmede ilk olarak Körfez''de Tüpraş çevresindeki Atalar, Barbaros ve Samsun mahallelerinin durumu ele alındı. Kocaeli milletvekilleri bölgede birçok petrol ve gaz dolum tesisinin faaliyet gösterdiğini, zaman zaman yangınların çıktığını dile getirdi. Yerleşim yerleri ile sanayi kuruluşlarının birbirlerine çok yakın olmasından dolayı vatandaşların bölgede huzursuz olduklarını, bölgedeki konutların vatandaşların da isteği doğrultusunda daha güvenli bir alana taşınması gerektiğini söyledi. Bayraktar da bu konunun önemli olduğunu çözümü için çalışabileceklerini söyledi. Bunun üzerine TOKİ, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Körfez Belediyesi uzmanlarının oluşturacağı bir komisyon kurulmasına ve bölgedeki halkının istekleri doğrultusunda bir çözüm için çalışmalara başlanması konusunda görüş birliğine varıldı. Çalışmalar tamamlandıktan sonra TOKİ tarafından yapılacak konutlara tehlikeli bölgede bulunan vatandaşlar taşınacak. Çalışma ile riskli bölge ortadan kaldırılacak.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.