Haberler

Sakarya''nın ''katı atıkları'' artık tesiste toplanacak

Tarih: 9 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: İsmet Yıldız
Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Katı Atık Depolama Tesisi''ni tamamlandı. Sakarya Büyükşehir Belediyesi''nin hayata geçirdiği büyük çevre projesi ile vahşi çöp depolamaya son veriliyor. Dağdibi Mahallesi Yılgın Yamaçları Mevkiindeki 300 bin metrekarelik alanda kurulan Katı Atık Depolama Tesisi sayesinde Sakarya 20 yol çöp depolama derdi yaşamayacak. Büyükşehir sınırları içindeki tüm yerleşim birimlerinden toplanan çöpler Eylül ayından itibaren, Çevre ve Orman Bakanlığı''ndan devralınan arazi üzerine kurulan Katı Atık Depolama Tesisi''nde çevreye hiçbir zarar vermeden bertaraf edilecek.

Zeminin baştanbaşa memranla kaplandığı, çöplerden sızan suların toprağa karışmaması için tüm tedbirlerin alındığı Katı Atık Depolama Tesisi, Sakarya''da çevre için yapılan en önemli yatırımlardan biri olarak dikkat çekiyor… Modern laboratuarları, araç bakım üniteleri, rahat ulaşım için açılan yolları ile dört dörtlük bir tesis niteliğindeki Katı Atık Depolama Alanı, gelecek kuşaklara temiz ve yaşanabilir bir çevre bırakma anlayışının sembolü niteliğinde.

Çöpler Eylül''den İtibaren Tesisde
Yapımı tamamlanan Katı Atık Depolama Tesisi''nden Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki tüm ilçe ve ilk kademe belediyeleri yararlanacak. İlçe ve ilk kademe belediyeleri tarafından toplanan çöpler düzenli olarak Katı Atık Depolama Tesisi''ne getirilecek. İlçe ve ilk kademe belediyeleri ile Büyükşehir Belediyesi arasında gerekli koordinasyonun sağlanması amacıyla sürdürülen seminer ve bilgilendirme çalışmalarının ardından Temmuz ayında düşük kapasite ile çalışmaya başlayacak olan tesis Eylül ayından itibaren tam kapasite hizmet vermeye başlayacak.

Aziz Duran: Hizmette Önceliğimiz Çevre Koruma
Katı Atık Depolama Tesisi ile ilgili açıklama yapan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran '' Gelecek kuşaklara tertemiz bir çevre bırakmak için, hizmette önceliği çevre koruma çalışmalarına verdik, şehrimizde içme suyu arıtma tesisleri yoktu, kurduk. Atık sular çevreyi kirletiyordu, Atık su arıtma tesislerimizi devreye soktuk. Hava kirliliği tehlikeli boyutlara ulaşmıştı, büyük mücadelelerle şehrimizi doğalgaza kavuşturduk. Bu 3 büyük adımdan sonra şehrimizin çevre konusunda tek büyük eksiği kalmıştı. Çöplerimizi sağlıklı, çevreye zarar vermeyecek şekilde depolayabileceğimiz modern bir tesis Sakarya''mız için birinci derecede ihtiyaçtı. Temeli Başbakanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan Katı Atık Depolama Tesisimiz çok kısa bir süre içinde tamamlandı. Yapımı tamamlanan Katı Atık Depolama Tesisi''miz Eylül ayından itibaren tam kapasite faaliyete geçmeye başladıktan sonra Sakarya çöplüğü olmayan şehir konumuna gelmiş olacak'' dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.