Haberler

Bodrum''un sırtında ''beş kat'' bıçak var

Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Alp Arbak


Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizm alanlarında eğimli arazilerde 5 kata kadar inşaat hakkı veren bir karar aldı. Karara Bodrum''dan tepki geldi.

İki yıl önce Bodrum Yarımadası''nı kültür ve gelişim bölgesi ilan edip Bodrum''un imar planlama yetkisini belediyelerden kendi bünyesine alan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bodrum''un doğal mimari yapısına büyük bir darbe vurdu. Bakanlık 1/25 binlik planda yaptığı tadilatla, turizm imarlı alanlara eğimli arazilerde 5 kat izni verdi. İlçede, eğimli arazilerde kat izni daha önce 1 bodrum ve 2 normal kattı. Alınan yeni kararla turizm imarına sahip eğimli arazilerde yapılacak oteller bundan böyle 2 kat bodrum, 3 kat ana bina şeklinde, 5 kat olarak yükselebilecek.

Başkanlar İtiraz Edecek
Uygulama, turizm ruhsatı alınan SİT alanlarında ise 4 kat olacak. Ancak düz arazilerde 3 kat hakkında bir değişiklik yapılmadı. Daha önce kot farkından kat hakkı kazanılmayan turistik tesislere, bu uygulamayla bu hak verildi. Bunun da kamuoyunda tepki gören bazı inşaatların yasallaşması anlamına geldiği belirtiliyor. Plan 1 ay süreyle askıda kalacak ve bu süre içinde plana itirazlar yapılabilecek. Gümüşlük Belediye Başkanı Mehmet Ülküm bakanlığın kendilerini saf dışı bırakmasından şikayet ederken "Herhalde kottan yasa dışı olarak yükselen inşaatlar var" dedi. Bodrum Otelciler ve Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Halil Özyurt ise kararı "Bodrum''un idam fermanı" olarak değerlendirdi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.