Haberler

Pendik’te kentsel sürgün

Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Sulukule’de yaşayan Romanları “kentsel dönüşüm” projesi kapsamında evlerinden çıkaran AKP, Boşnak Mahallesi olarak bilinen Pendik Sapanbağları’ndaki 12 bin Boşnak kökenli yurttaşı da taşınmaya zorluyor. AKP’li Pendik Belediyesi’nce hazırlanan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce (İBB) onaylanan projeye göre, Sapanbağları’ndaki imarlı ve tapulu binalar yıkılarak, 82 parsellik alanda çok katlı rezidans ve alışveriş merkezi yapılacak. Mahalle sakinleri, rant amaçlı olduğunu belirttikleri projenin 60 yıldır aynı mahallede yaşayan Boşnak kökenli aileleri bölme amacına da hizmet ettiğini söylediler.

Yeni varoşlar yaratılıyor
Pendik Yeşilbağlar, Sapanbağları ve Yeni Mahalle Geliştirme ve Koruma Derneği Başkanı İhsan Turnalar, İBB ve Pendik Belediyesi’nin “kentsel sürgün” projesini hayata geçirmek istediklerini belirterek, amaç “sosyal ayrışma yaratıp İstanbul’da yeni varoşlar yaratmak” dedi. Turnalar, “Pendik Belediyesi, projeye dair plan tadilatı teklifini 4 Şubat’ta İBB’ye göndermiş. İBB Meclisi de 15 Şubat’ta dosyayı onaylamış. Proje hazırlandıktan ve Büyükşehir Belediyesi’ne sunulduktan sonra birkaç eve gidilerek bilgi verilmiş. Biz tesadüfen duyduk. Planlar askıya çıkınca da 120 hak sahibiyle birlikte planın iptali için başvuruda bulunduk. Sonuç alamazsak hukuki süreç başlatacağız” diye konuştu. Bölgede planlı yapılaşma olmasına karşın, belediyenin mahalleliye “gecekondu” sahibi gibi davrandığını söyleyen Turnalar,“Belediyenin planı, plansızlığı getirdi. Eğer bu plan hayata geçerse insanlar yerlerinden yurtlarından olur” dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.