Haberler

Türkiye kuraklığın pençesinde

Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’nin daha sıcak ve daha kurak bir iklim kuşağının etkisinde kalabileceğini belirtti. TGC Genel Başkanı Orhan Erinç de gazeteciliğin ana görevinin bilgilendirme olduğunu, küresel ısınmayla ilgili yaptıkları bu etkinlikle de kamuoyunu hem bilgilendirmeyi hem de bilinçlendirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nce (TGC) “Küresel Isınma Kurultayı”nın açılışında konuşan Bakan Eroğlu, Türkiye’nin iklim değişikliği alanında izleyeceği politikaların belirlenmesi için kendi bakanlığı başkanlığında, Tarım ve Köyişleri ile Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlıklarının yanı sıra çok sayıda kurum ve kuruluş temsilcilerinin yer aldığı İklim Değişikliği Koordinasyon Kurulu oluşturulduğunu anımsattı. Eroğlu, 8 alt çalışma grubu bulunan kurulun sürekli toplanarak, Türkiye’de alınacak bütün önlemleri gözden geçirdiğini belirtti. Eroğlu, “İklim değişikliğine karşı hükümetimiz en kötü şartlara göre tedbir almak durumunda” diye konuştu. İklim değişikliğinin yol açabileceği olası etkilere işaret eden Eroğlu, ormanları önemsediklerini, karbon emisyonunun yutucu etkisi nedeniyle yangınlara karşı mücadele başlattıklarını, yangınların bir kısmının kasten çıkarıldığını, bu nedenle orman alanlarından yer kazanmaya asla müsamaha göstermediklerini ifade etti. Eroğlu, yeni enerji teknolojilerine yönelik Ar-Ge çalışmalarının Türkiye’de hızla arttığını, rüzgâr santrallarının kurulması için büyük talep bulunduğunu söyledi.

Küresel ısınmanın sürmesinin çevreyi ve doğal yaşamı olumsuz etkileyen bir gelişme olduğuna işaret eden TGC Başkanı ve yazarımız Erinç, gelecekte daha da artacağı varsayılan bu tehlikeye karşı bilinçlenmeyi arttırmak amacıyla bu kurultayı gerçekleştirdiklerini belirtti.

Kurultayın düzenlenmesine katkı sunan şirketlerden Tesco’nun Toplum ve Devlet İlişkiler Direktörü David North ise mevsim değişikliğinin herkesi tehdit eden bir olay olduğunu, buna karşı hükümetlerin tek başına bir şey yapamayacağını, bu sürece mutlaka üretici firmaların yanı sıra tüketicilerin de katılması gerektiğini söyledi.

Kurultay da “Medyanın Küresel Isınmaya Yaklaşımı” başlıklı bir panel de gerçekleşti. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıkoğlu’nun yönettiği panelde Vahap Munyar, Barış Soydan, Sedat Ergin, Yavuz Semerci küresel ısınmanın tehlikeleri konusunda geç kalındığını itiraf ettiler. Cemiyetin bu konuda gösterdiği duyarlılığı takdir ettiler ve Bakan Eroğlu’nun “Halkı ürkütmeden uyarın” önerisini nasıl mümkün olacağını sordular.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.