Haberler

Aşçıoğlu işadamları için Bodrum''da kışlık ev yapacak

Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Ebru Erdoğan
Aşçıoğlu İnşaat, İstanbul''dan sonra gözünü Bodrum''a dikti. Yaz kış hizmetin verileceği şehir merkezinde yer alacak projede fiyatlar 300 bin ile 1 milyon Euro arasında olacak.

İstanbul''da yaptığı ''Selenium'' rezidanslarıyla tanınan Aşçıoğlu İnşaat''ın Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, Bodrum''a yapacağı iki yeni projeye hazırlanıyor. İstanbul''da Selenium Twins''i bu yıl içinde teslim edeceklerini belirten Aşçıoğlu, Bodrum''da şehir merkezinde The Marmara Oteli''nin üstündeki araziyi aldıklarını, burada ve Turgut Reis Limanı yakınındaki koyda yapacakları konut projelerine 1 Ekim itibarıyla başlayacaklarını söyledi. Aşçıoğlu''yla gayrimenkul sektörünü ve projelerini konuştuk.

İstanbul''dan sonra konut projeleri yapacağınız yerler neresi olacak?

Bodrum''da yeni projelerimiz olacak. Orada bir boşluk gördük ve bu boşluğu dolduracağız. Bodrum''da yaz kış işleyecek bir proje yok. Bodrum''un tepesinde, The Marmara Oteli''nin üstünde 52 dönümlük bir arazi aldık. Arkası orman ve tüm Bodrum ayaklarınızın altında. Buraya proje yapmak için Emre Arolat''la anlaştık. 75-100-150- 200-250 metrekarelik farklı daire büyüklükleri olacak. Ama öyle bir tarzda yapacağız ki, SPA''sı, sosyal hizmetleri, ev hizmetleri, aklınıza ne geliyorsa olacak. Yemek, temizlik, misafir ağırlama zorluğu ortadan kalkacak. Ve bu hizmetler yaz kış verilecek. Biz bu projeyle Bodrum''u kalite açısından uçuracağız. Çünkü Bodrum''da bugüne kadar pek çok kalitesiz bina yapıldı. Bu da Bodrum''un marka değerini düşürüyor.

Bodrum''da neden kışlık evlere ihtiyaç olduğunu düşünüyorsunuz?

Çünkü Bodrum''a kışın da gitmek isteyen ve gidip otellerde kalan bir kitle var. Bakın otellere yaz kış dolu. Bu insanların yazın gittikleri bir evleri var fakat kışın kimse olmadığı ve şehir merkezine de uzak olduğu için orada kalamıyorlar. Artık işadamları otellerde konaklamaktan sıkıldı. Bizim yapacağımız, yaz kış işleyen, dört mevsim hizmet olan bir proje olacak. Burada büyük bir havuz düşünüyoruz, yüzerken sanki Bodrum Kalesi''nin üzerinde yüzüyor gibi olacaksınız. Denizde bir teknemiz olacak. Sabah aldığı misafirleriyle adalara gidecek. Sadece Selenium''lulara ait olacak. Buradaki birbirinden farklı daireler, 300 bin Euro ile 1 milyon Euro arasındaki bir fiyattan satılacak.

Arazi sizin mi?

Araziyi hasılat paylaşımıyla aldık. Fakat satın almak üzere de anlaştık. Projenin ruhsatını almadan satın almış olacağız. Şu anda bir rakamda anlaşıyoruz gibi ama henüz kesin değil. Bunun dışında yine insanlara seçenek sunabilmek açısından Turgut Reis Limanı''na yürüme mesafesinde çok özel bir koy aldık. 26 dönümlük bir alan. Bu projeyi, yazlık olarak düşündük. İki proje için de var olan müşterilerimize bildirim yaptık. Onların yönlendirmelerine göre projeleri oluşturacağız. Öte yandan Ataköy''deki projemiz yavaş yavaş oluşmaya başladı. 22 katta 400 daire yapacağız. Proje, 5''inci kattan itibaren havaalanının üzerinden denizi görecek.

''Projeyi değiştirdik dairelere yüzde 50 zam geliyor''
Projenin içinde kullanacağınız malzemelerin değişimini projeye başladıktan sonra mı yaptınız?

Evet, bu nedenle de maliyetler şişti. 2 bin dolar beklediğimiz metrekare fiyatlarında 3 bin 500 doları geçtik. Bu nedenle de herkesin fiyatları düşürdüğü bir ortamda biz fiyatlara önümüzdeki haftadan itibaren yüzde 50 zam yapacağız. Şu anda metrekaresini 5 bin Euro''ya satıyoruz. Zamla, 7 bin 500 Euro olacak.

Zam miktarı biraz fazla değil mi? Bu zam sizi rekabette geri düşürmez mi?

Biz artık, iddia ediyorum ki; dünyadaki en kaliteli yapıyı yapıyoruz. Bu nedenle rekabette geri düşmemiz mümkün değil. Artık kimsenin New York''tan Münih''ten, Cannes''dan, Londra''dan daire almasına gerek yok. Üstelik Selenium Twins''ten ilk daire alanlar çok karlı oldu. Şu anda anlıyorum ki onları çok ucuza, maliyetin altında satmışım. Böyle bir maliyet beklemiyordum. Dolar düşüp kalite de artınca, maliyet şişti.

Türkiye''de inşaat sektörü bu global krizden etkilenecek mi ya da siyasi bir kriz beklentisi içinde misiniz?

Piyasadaki sinyallerin özellikle bizim sektörümüzde olumsuz olduğu bir gerçek. Ama proje yerindeyse, doğru lokasyondaysa hiçbir zaman sıkıntı olmuyor. Türkiye''nin önünü kesmek isteyenler olabilir. Bazı ülkelerde krizler yaratılıyor ve burada bazı kurumlar tombullaşıyor. Şu anda Türkiye''de de oynanan oyun bu. Madem Türkiye''de kriz olacak, şu anda neden bütün fonlar Türkiye''de yatırım için yer arıyorlar? Türkiye''nin bu krizden etkilenebilmesi mümkün değil.

Piyasadaki durgunluğu aşmak için Aşçıoğlu ne yapacak?

Uluslararası inşaat şirketleriyle finansal açıdan rekabet edemeyeceğimiz için biz ayrışmayı kalitede yapmaya karar verdik. Şu anda dünyada hiçbir projenin kullanmadığı malzemeleri kullanıyoruz. Pis su boruları Geberit, asansör Otis, mermerlerimiz Türkiye''de olmayan özel yapım kumlanmış mermer, asansör kapılarımız pirinç ki sadece özel projelerde ve otellerde olur-, mutfaklar Dada tarafından bizim için özel olarak üretiliyor ''Dada for Selenium'' adı altında, seramiklerimiz İtalya''dan geliyor. Beyaz eşyalar Gaggenau, elektrik düğmeleri bilgisayar sistemlerine monte olacak. Öte yandan parkelerin altına mantar koyduk; bu hiçbir projede yoktur.

Selenium Twins Eylülde teslim edilecek

Fulya''da 41 dönümlük arazi üzerine inşa edilen Selenium Twins, 34 katlı iki blokta toplam 250 rezidanstan oluşuyor. Nişantaşı''na 15 dakikalık yürüyüş mesafesinde olan projede rezidanslar, metrekaresi 5 bin Euro''dan satılıyor. Önümüzdeki haftadan itibaren fiyatları 7 bin 500 Euro''ya çıkacak rezidanslarda her türlü sosyal tesis ile 5 yıldızlı otel hizmeti bulunuyor.

Yurtdışına açılmayı düşünüyor musunuz?

Birinci hedefim Atina. İkinci hedefim, kriz bittikten sonra ABD. Atina''da arsaları belirledik, inanılmaz bir konut açığı var. Keşfedilmemiş bir yer. Üstelik var olan konutlar da oldukça kalitesiz. Orada bir inşaatın kalitesinin ne olduğunu göstereceğim. ABD''de ise pilot şehirlerim Miami ve New York olacak. Şu anda başka bir yer düşünmüyorum. Buradaki gibi rezidans yapacağız oralarda da.

Yeni projelerin adı Selenium mu olacak?

Evet, bundan sonraki projelerimiz Selenium olacak. Bu kapsamda müşterilerimiz için bir Selenium Club kuruyoruz. Bütün bu Selenium''lular, bütün projelerimizdeki sosyal tesisleri kullanma hakkına sahip olacak. Miami''de ya da Atina''da yapacağımız projelere de yine Selenium''lular girebilecek. Buralardaki projelerde her türlü hizmeti alacaklar.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.