Haberler

‘Van Gölü’nü Yaşatalım’

Tarih: 12 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Deniz Tatarer
Deniz Temiz Derneği (TURMEPA), bilinçsiz yapılaşma ve kontrolsüz atıklarla ekosistemi tehlikeye giren Van Gölü’nün temizlenmesi için kampanya başlattı. Milli Eğitim Bakanlığı ve Yapı Kredi Bankası’nın desteğiyle hayata geçirilen “Van Gölü’nü Yaşatalım” projesiyle, gölün temizlenmesinin yanı sıra ilköğretim çağındaki çocuklar arasında çevre bilincinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Proje kapsamında önceki gün gerçekleştirilen “Van Denizi Kıyı Temizliği Günü”ne Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, TURMEPA Onursal Kurucu Başkanı Rahmi Koç, Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü Tayfun Bayazıt’ın yanı sıra çok sayıda öğrenci ve aileleri katıldı.

Van Gölü İskele Meydanı’ndaki etkinlikte konuşan TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Eşref Cerrahoğlu, gölün 10-15 yıl içinde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekti. Cerrahoğlu, “225 gönüllü ile geldiğimiz Van’da gölün kaderini değiştirebileceğimize inanıyoruz” dedi. Proje kapsamında Van Gölü’ndeki katı ve sıvı atıkların temizlenmesi için İstanbul’dan getirilen “Deniz süpürgesi” aracı da Van Vakfı’na bağışlandı.

Alo Atık Hattı
Etkinliklerin ardından kullanılmış sıvı yağların lavabolara dökülmesi sonucu oluşan çevre tahribatının önüne geçmek için başlatılan “Alo Atık Hattı” kampanyası tanıtıldı. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği ve Ulusal Bitkisel Yağ Toplama Limited Şirketi’nin desteğiyle hayata geçirilen projeyi tanıtan TURMEPA Genel Sekreteri Levent Ballı, “Her 5 litre kullanılmış yağ biriktiren vatandaşımız 444 28 45 No’lu telefondan ya da da www.ezici.com.tr internet adresinden bize ulaştırabilir” diye konuştu. TURMEPA, çocuk ve gençler arasında çevre koruma bilincini geliştirmek amacıyla 2006’da başlattığı “Sınırsız Mavi” kampanyasıyla 1 milyon 600 bin öğrenciye eğitim verdi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.