Haberler

"İnşaat sektörü darboğaza sürüklendi"

Tarih: 12 Mayıs 2008 Kaynak: Dünya
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İnşaat ve Yapı Malzemeleri Sektör Kurulu Başkanı Zeki Kaldırım, demir fiyatlarındaki yüzde 100''lük fiyat artışının, Türkiye''nin büyüme hızına büyük katkısı olan inşaat sektörünü darboğaza sürüklediğini söyledi.

Zeki Kaldırım, yaptığı yazılı açıklamada, inşaat demirindeki bu artışın konut maliyetinin yüzde 15''ine doğrudan etki yaptığını belirterek, sanayi tipi binalarda ve okul, hastane gibi önem katsayısı yüksek binalarda bu oranın yüzde 25''lere kadar çıktığını kaydetti.

Bu nedenle inşaat firmalarının piyasaların biraz düzelmesi ile birlikte konut fiyatlarını artırarak zararlarını telafi etme yoluna gitmek zorunda kalacaklarına işaret eden Kaldırım, dolayısıyla bunun talepte, arzda ve ekonomik dengelerde bozulmaya yol açacağını ifade etti. Zeki Kaldırım, şunları kaydetti:

"İnşaat sektörünün bu olumsuz durumu en az hasarla atlatması için devlet acilen arabulucu görevi üstlenmelidir. Yapılması gereken, uluslararası borsalarda da yükseldiği bilinen inşaat demirindeki bu artışların ülkemiz iç piyasa dengeleri gözetilerek makul bir seviyeye çekilmesidir. Devlet 2005 yılındaki çimento krizinde birtakım önlemler (çimento ithalatının kolaylaştırılması, yeni çimento fabrikalarının teşvik edilmesi vs) aldığı gibi bu krize de acilen müdahale edebilir. Krizin acilen masaya yatırılarak, uzmanlardan oluşan bir heyetin bir ara formül geliştirmesi, fahiş fiyat artışlarının ve bunu fırsata çeviren piyasa aktörlerinin de kontrol altına alınması gerekmektedir."

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.