Haberler

Tarihe inşaata UNESCO freni

Tarih: 12 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Danıştay’ın iki aydır uygulanmayan, Four Seasons Otel’in tarihi kalıntılar üzerinde sürdürdüğü ek otel inşaatını durdurma kararı, UNESCO heyetinin inceleme yapacağı günün sabahında uygulandı.

Four Seasons Otel’in tarihi kalıntılar üzerinde sürdürdüğü ek otel inşaatıyla ilgili Danıştay’ın yaklaşık iki ay önce verdiği “yürütmeyi durdurma” kararı, UNESCO heyetinin inceleme yapacağı günün sabahında apar topar uygulandı.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Milliyet’i arayarak inşaatın durdurulduğunu açıkladı. Mahkeme kararını uygulamakta direnen Eminönü Belediyesi de firmanın uyarıldığını belirtti.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin başvurusu üzerine Danıştay 6. Dairesi, 14 Mart 2008’de, Four Seasons Otel’in bahçesindeki üç blok halindeki ek inşaatlarla ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi. Karar taraflara tebliğ edildi. Mimarlar Odası kararı kamuoyuna duyurdu.

Ancak inşaatı mühürlemesi gereken Eminönü Belediyesi, günlerdir mahkemenin kararını yerine getirmedi. Tarihi Bizans Sarayı kalıntıları üzerinde yükselen Four Seasons Otel ek inşaatı da devam etti. İşçiler önceki güne kadar matkaplarla taş kırdılar, hummalı bir şekilde çalışmalarına devam ettiler. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise tarihi eserlerle ilgili yargı kararının uygulanması konusunda sessizliğini korudu.

Günay: İnşaat durdu
UNESCO heyetinin programında yer alan Four Seasons Oteli ek inşaatında dün sabah sürpriz gelişme yaşandı. Milliyet’i arayan Günay, mahkeme kararının uygulandığını, otel bölümündeki inşaatın durduğunu söyledi. Arkeolojik Park’taki çalışmanın ise kısmen devam ettiğini açıkladı.

Aynı saatlerde de iki ay önce alınan mahkeme kararını uygulamayan Eminönü Belediyesi, UNESCO heyetinin inceleme yapacağı günün sabahında apar topar harekete geçerek firmaya kararı tebliğ etti. Eminönü Belediyesi Basın Danışmanlığı’nca yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er’in talimatı üzerine dün sabah inşaat alanına giden zabıta ve kontrol mühendisleri otel yönetimine inşaatın durdurulması kararını bildirdi. Sözlü olarak yapılan tebligatın ardından pazartesi de karar yazılı olarak kendilerine iletilecek. Tebligatta inşaatın durdurulması ve hiçbir işlem yapılmaması vurgulanacak.”

Heyet, inşaatı inceledi
Bu arada, UNESCO heyeti dün Four Seasons Otel ek bina inşaatını gezdi. Gezi basına kapatılırken, oteli yapan şirket yetkilileri, konuyu “Bu şekilde talimat aldık” diye açıkladı. Heyetin gezisi için alana giriş kapısı yapılması ve üzerinde “Sultanahmet Arkeolojik Parkı” diye dev bir tanıtım panosu konulması dikkat çekti.

Danıştay ne diyordu?
Topkapı Sarayı ve Ayasofya’nın hemen önünde bulunan arkeolojik alanla ilgili Danıştay’ın verdiği kararda şöyle deniliyordu:
“Bilirkişi raporunda yer alan tespitlerle birlikte değerlendirildiğinde 10.7.1981 günlü, 13012 sayılı Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu kararıyla korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilen kentsel ve arkeolojik Sit alanında kalan, koruma grubu 2 olarak belirlenen anılan parseller üzerindeki eski Sultanahmet Cezaevi ve Tevkifevi yeni Four Seasons Otel bahçesindeki arkeolojik park ve kazı alanında ek otel inşaatları yapılmasının temelini oluşturan ve toprak altındaki Roma-Bizans-Osmanlı kültür mirasını yok sayan, ulusal-uluslararası koruma hukukuyla bağdaşmayan ve kamu yararı kavramıyla örtüşmeyen söz konusu kullanım kararı ile bu kullanımı detaylandıran plan notlarında hukuka uyarlık görülmemiştir.”
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.