Haberler

Eski Yunan konağı kültür evi olacak

Tarih: 12 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yavuz Kuşdemir
Uşak’ta, Yunanlılar’ın işgal yıllarında ikinci katını hastane olarak kullandığı Tekeşoğlu Hacı Abdulkadir Konağı’nı İl Özel İdare Müdürlüğü restore ederek kültür evine dönüştürecek.

Adnan Menderes, İsmet İnönü, Celal Bayar’ın da ağırlandığı konağın hissedarlarından ekonomist İsmail Tekeş’e Isparta’da ulaşıldı. Tekeş kendi hissesini İl Özel İdaresi’ne devretti. Tekeş, diğer hisselerin de devredileceğini belirtti.

Aile bağış kararı aldı
Tekeş, kendisi ve kardeşlerinin bu binada dünyaya geldiğini ifade ederek, "Burada büyüdük. Atalarımız da burada doğdu ve hayatlarını sürdürdü. Yapımı 1880’li yıllara dayanan bina Osmanlı kültürünü ve yaşantısını yansıtıyor. Aynı zamanda Yunan işgali sırasında da hastane hizmeti vermiş. Görkemli yapısıyla birçok ülke başbakanını konağımızda ağırladık. Yaşanan birçok olaya ve doğa koşullarına rağmen ayakta kalan konağımızın Uşaklılar’ın hizmetine sunulması için aile kararı aldık" diye konuştu.

Tarih yine canlanacak
İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Pehlivan da hibe işlemleri tamamladığında restorasyona başlanacağını belirterek, "Muazzam bir konağı Uşak’a kazandıracağız. Bu binanın eski Yunan hastanesi olması da önemli sayıda misafir çekecektir. Tarihimiz burada yeniden canlanacak" şeklinde konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.