Haberler

İstanbul yavaş yavaş doydu ikiz kuleleri Kiev''e dikeceğiz

Tarih: 12 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Menekşe Ataselim
Ukrayna''da taahhüt işi üstlenen Ant Yapı, ülkede yatırım kararı aldı. Şirket, 36 katlı iki rezidans kulesinden oluşacak ilk yurt dışı projesi için Kiev''i düşünüyor.

Rusya''nın en yüksek binasının taahhüt işini yapan ve yurt dışında yüklenici olarak inşa ettiği projelerin toplam büyüklüğü 4 milyon metrekareyi bulan Ant Yapı, bu kez yatırımcı olarak dış pazara yöneldi. Yurt dışındaki ilk yatırım işini Ukrayna''da gerçekleştirecek olan şirketin Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Okay, bu kararı almalarında Türkiye ve özellikle İstanbul''daki pazarın yavaş yavaş doymaya başlamasının etkisi olduğunu söylüyor. 

- Yüklenici olarak Rusya dışında girmeyi düşündüğünüz başka ülke var mı?
Rusya''da ülkenin 400 metrelik en yüksek kulesini inşa ediyoruz. Mirax Group gibi çok büyük bir şirketle çalışıyoruz. Böyle olunca pek çok ülkeden teklifler geliyor. Şu anda Mirax ile yeni bir anlaşma yaptık ve Ukrayna''nın başkenti Kiev''de yine bir gökdelen projesinin yüklenicisi olacağız. Rezidans, ofis ve altında alışveriş merkezinden oluşacak bir proje. 

- Rusya da, Ukrayna da gayrimenkul yatırımları açısından Türkiye kadar parlak ülkeler. Siz yatırımcı olmayı düşünmüyor musunuz?
Bugüne dek Rusya''da hep taahhüt işleri yaptık; gelen tekliflere rağmen yatırımcı olmadık. Buna pişmanız. O nedenle Ukrayna''da yurt dışındaki ilk yatırım projemizi gerçekleştirmek için kolları sıvadık. Çünkü Ukrayna, Rusya ile kıyaslayınca henüz çok aç bir pazar ve arsa üretmek daha kolay.

2006''dan Beri Bir Düşüş Var
- Peki ne tür bir proje olacak ve hangi şehirde yapacaksınız?
Rezidans projesi. 36 katlı ikiz kuleler inşa etmeyi planlıyoruz. Metrekaresi 2 bin-3 bin dolar aralığında satılan 250-300 konutluk bir iş. Yatırım miktarı ise 100 milyon dolar civarında. Büyük olasılıkla Kiev''de olacak. Arsa görüşmeleri sürüyor. Odessa ve Yalta ile de ilgiliyiz. Bu kentte de yazlık rezidans yapabiliriz. 

- Eskiden yurt dışında proje geliştirmeyi pek düşünmüyordunuz. Fikrinizi Türkiye şartları mı değiştirdi?
O da var tabii. İstanbul''da yavaş yavaş bir doygunluk oturmaya ve bir konut stoku oluşmaya başladı. İnsanların alım gücünü aşan konutlar bunlar da... Arzın talebi aştığı yerler var. 2006''dan beri bir düşüş oldu konut sektöründe. Bir sürü maliyeti yüksek projeden kaynaklanan dağılmalar var. Ama tabii ki makul fiyatlar çıkarılırsa İstanbul''da şehir merkezine hep sıcak bakılır. Bu kararı aldıran en büyük sebep ise Rusya''da yatırım yapmamanın pişmanlığı. Türkiye''de aldığımız verimin mislini alırdık o zaman. Şimdi getirisi Rusya''dan az da olsa Ukrayna''daki bakir pazarı değerlendireceğiz.

''George kredisini ödeyemiyor diye ben ev satamıyorum'' 
- Türkiye''de sektörün daraldığını söyleyip 800 konutluk projeye başladınız. Hiç önlem almadınız mı?
Aldık. Rusya''da milyon metrekareden, Türkiye''de 200 bin metrekare inşaattan bahsediyoruz. Çünkü, Türkiye''nin fizibilitesi bu kadar konutu kaldırmaz. Yoksa o kadar işin Türkiye''deki geri dönüşü çok daha fazla olur. Bu maliyetleri kaldırmaz Türkiye gerçekleri. 2001 krizinde bile sattığımız evler daha verimliydi. İnşaat ve arsa maliyetleri çok uygundu. Bu, global ekonominin getirisi. Şu anda arza bağlı olmadan yaşanan bir fiyat artışı var. Bu da maliyetleri artırıyor. Amerika''daki George''un kredisini ödeyememesi bizim alıcımızın faiz oranını, böyle olunca da satışımızı etkiliyor. Anthill''deki 800 daireyi satarız. Öz sermayemiz de zaten yapılan işin sonunu şimdiden gösteriyor bize. Öyle olmasa başlamazdık.

Kaddafi destekli proje teklifi
- Ant Yapı''nın cirosu 1 milyar doları aşıyor. Cironun yüzde 80''i yurt dışındaki taahhüt işlerinden, yüzde 20''si Türkiye''de geliştirilen gayrimenkul projelerinden geliyor.

- İstanbul Şişli''de Anthill Rezidans isimli 800 dairelik 57 katlı rezidans projesinin satışları yeni başladı. 

- Ant Yapı, İstanbul Ataşehir''de 100 rezidanstan oluşan bir otel ve Çamlıca''da işletmesini Alman bir gruba vermeyi düşündüğü hastane-sağlık merkezi inşa etmeye hazırlanıyor. 

- Dubai, Abu Dabi, Cezayir ve Libya''nın aralarında olduğu ülkelerden taahhüt işleri için teklifler alan Ant Yapı, yakında, Kaddafi''nin desteği ile yapılacak çok büyük bir proje için İnşaattan Sorumlu Bakan ile Libya''ya görüşmeye gidecek. 
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.