Haberler

Demir fiyatları arttı müteahhitler kararname değişikliği istedi

Tarih: 12 Mayıs 2008 Kaynak: Referans
Kamudan iş alan müteahhitler, demir fiyatlarındaki artış nedeniyle "mağdur duruma düştüklerini" belirterek, oluşan fiyat farkının yüklenicilere "doğru yansıtılabilmesi" için ilgili kararnamede değişiklik yapılmasını istiyor.

Mevcut kararnamede, idarelerin, fiyat farkı hesaplamasında, işin niteliğine göre ağırlıklı oran belirlemesi ve malzeme gruplarındaki endeks artışlarına göre fiyat farkı ödemesi öngörülüyor. Ancak kararnamede, idarelerin ikinci bir seçenek olarak da Üretici Fiyat Endeksi''ndeki(ÜFE)genel artışı esas alabileceği belirtiliyor. İdareler, çok büyük oranda ikinci yolu tercih ediyor. Bu nedenle ürünlerden herhangi birinde, 2 yıl önce çimentoda yaşandığı gibi, yüksek bir fiyat artışı meydana geldiğinde, fark ödemesi sıkıntıya yol açıyor. Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Genel Başkanı Şükrü Koçoğlu, fiyat farkı kararnamesi nedeniyle sorun yaşadıklarını, uygulamanın, piyasanın gerçek fiyatları ile yüklenicilere ödenen fiyat farkları arasında dengesizlik yarattığını kaydederek, sıkıntının, bu kez demir fiyatlarında ortaya çıktığını söyledi.

''ÜFE esas alınmamalı''
Demirin Aralık ayında ton fiyatının KDV hariç 779 YTL olduğunu, 4 ay içinde yüzde 90 artarak, 1.478 YTL''ye ulaştığını kaydeden Koçoğlu, Aralık 2007-Nisan 2008 döneminde üretici fiyatları endeksindeki (ÜFE) genel artış oranının ise yüzde 12 olduğunu belirtti. Şükrü Koçoğlu, idarelerin ÜFE''ye değil, malzeme gruplarındaki artışa göre fiyat farkı ödemesi zorunlu olması gerektiğini kaydetti.

Koçoğlu, TÜİK verilerine göre aynı dönemde ana metal sanayindeki artış oranının yüzde 41,8''i bulduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: "Bu sonuçlar kamu yatırımlarında yüklenici firma için şu anlama geliyor; (inşaatta kullanacağın demire 4 ay içinde yüzde 90 fazla para ödemiş olabilirsin ama devlet olarak ben sana sadece genel artışı, yani yaklaşık yüzde 12''yi veririm.) Yüklenici demire, demir fiyatı öder, devlet, aynı demire domates, salatalık, toplu iğne ve benzerinin fiyat artışı üzerinden fiyat farkı öder." Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Kamu İhale Kurumu da çözüm için ortak çalışma yürütüyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.