Haberler

Metrobüs aracı deneme seferini başarıyla tamamladı

Tarih: 12 Mayıs 2008 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Topkapı-Avcılar arasında toplu taşıma hizmeti veren Metrobüs sisteminin bir parçası olan ve Hollanda’dan ithal edilen ‘Pheilas’ marka araç, deneme seferini dönüş noktalarında hiçbir sorun yaşamadan tamamladı.

Topkapı-Avcılar arasında toplu taşıma hizmeti veren Metrobüs sisteminin bir parçası olan ve Hollanda’dan ithal edilen ‘Pheilas’ marka aracın sürücülerinin eğitimi ve deneme çalışmaları devam ediyor. 26 metre uzunluğunda ve 350 kişi taşıma kapasitesine sahip dev aracın Cevizlibağ’daki dönüş noktalarında sorun yaşadığı, dönemediği ve bu nedenle sefere konmadığı şeklinde haberler üzerine basın mensupları Metrobüs ile seyahat etti.

“Dönüş rampasından geçemediği için sefere çıkmıyor” denilen metrobüs aracı, yapılan deneme sürüşlerinde sorunsuz olarak döndü. Cevizlibağ’daki dönüş rampasında basın mensuplarının sorularını cevaplandıran İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk, “Şoförlerimiz Bir aydır Edirnekapı’daki garajda deneme seferleri yapıyordu. Aynı normal yoldaki şartları oluşturduk, herhangi bir sıkıntı olmadı. Araç, bugün rampalarda da herhangi bir sıkıntı olmadan döndü” dedi.

Yeni araçlar yüzde 40 yakıt tasarrufu sağlayacak…
Türkiye’de ilk kez hybrid sisteme sahip bir aracın toplu taşımada kullanılmaya başlandığını söyleyen Mehmet Öztürk, “Dizel ve elektrik gücüyle çalışan bu araçlar sayesinde yüzde 40 yakıt tasarrufu sağlayacağız. Çünkü bu araçlar belli bir hıza çıktığında ve durup kalkmalarda dizel yakıt yerine elektrik enerjisi tüketiyor” diye konuştu.

Araçların 20 yıl farantisi var…
Aracın teknik özelliklerinden bahseden Mehmet Öztürk, açıklamasını şöyle sürdürdü; “İnsansız çalışabilen bu aracı İstanbul şartlarına göre şoförsüz kullanma şansımız yok. Çünkü hatta girip çıkmalar var. Araç 350 kişi taşıyacak. Bu kapasitesiyle diğer otobüslere göre 6 şoför tasarruf sağlıyor. Üstelik aracın 20 yıl yedek parça ve servis garantisi ve duraklara sıfır yanaşıp engelli vatandaşlarımıza göre yüksekliğini ayarlayabilme özelliği var. Yüksek teknolojiye sahip bu araçları kullanmak için yeterli sayıda şoförün eğitimi de tamamlandı. Öte yandan, metrobüs ulaşım yollarının Topkapı-Mecidiyeköy ve Mecidiyeköy-Kadıköy çalışmaları devam ediyor. Hatların yılsonuna kadar açılması planlanıyor.”
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.