Haberler

Zeugma Mozaik Müzesi''nin temeli atıldı

Tarih: 12 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Yaşar Yavuz
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılacak olan Zeugma Müzesi''nin temel atma törenine Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Gaziantep Milletvekilleri ve geniş bir davetli katıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Asım Güzelbey ''Son derece önemli bir projenin temeli ilimizde atılmaktadır. Bu Cumhuriyet tarihinde yapılmış en büyük müze projesidir. 2008 yılı için bir hedef koyduk, dedik ki, Gaziantep 2008 yılında müzeler şehiri olacak.Bu müzenin tamamlanması ile sadece Gaziantep''e değil üm Türkiye''ye de önemli katkıları olacağına inanıyoruz''diye konuştu.

Gaziantep Önemli Bir Sanayi Kenti
Müze hakkında çeşitli bilgiler veren Başkan Güzelbey, Zeugma Kongre Kültür ve Müze Merkezinin Gaziantep ve bölgede turizmin gelişmesine yeni bir ivme kazandıracağını, turizmle Gaziantep, bölge ve Türkiye ekonomisine yapılan katkının artmasını sağlayacağını vurguladı. Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ''Gaziantep, ciddi sermaye birikimi ile önemli bir sanayi kentimiz. Onun ötesine geçerek sağlık ve turizmde cazibe merkezi haline getirmeliyiz. Bunun başında tabii ki kültür ve tarihi zenginliklerimizi sergilememiz lazım. Bugün temeli atılacak müze kompleksi Gaziantep turizmi için önemli bir etken olacak. Gaziantep''te, çağdaş, modern, Roma''da, Paris''te, gelişmiş tüm ülkelerde belediye başkanlığı yapabilecek bir Büyükşehir Belediye Başkanına sahibiz. Sunumlardan çok etkileniyoruz. Ve bu projeler bu yıl tamamlanacak'' diye konuştu.

Yatırımları Destekliyoruz
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ''Türkiye toprakları üzerinde dünya tarihinden ne varsa, öyle ki bütün uygarlıkların ayak izleri var, biz bütün bu ayak izlerini kendi insanımızla ve dünya insanıyla paylaşmak istiyoruz. Türkiye''yi sıradan bir deniz kıyısı turizmi yapılan ülke olmaktan çıkarıp marka turizm ülkesi haline getirmeye çalışıyoruz. Türkiye''yi ziyaret edilmesi bir itibar sorunu olan, ziyaret edilmesi bir saygınlık ifadesi olan marka turizm ülkesi haline getirmeye çalışıyoruz. Bunun için kültür turizmi alanındaki yatırımları önemsiyoruz, bu alandaki yatırımları sonsuz destekliyoruz'' dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.