Haberler

İzmir''i zor bir yaz bekliyor

Tarih: 12 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, su tasarrufu konusunda gösterdiği hassasiyetten dolayı tüm İzmirliler''e teşekkür ederek, "tasarrufa devam" mesajı verdi. Başkan Kocaoğlu, "İzmir''i zor bir yaz bekliyor" dedi.

Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen "11. Uluslararası İktisat Öğrencileri Kongresi", "Küresel Isınma - Ekonomik, Politik ve Sosyal Etkiler" teması ile başladı. Kongrede konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, küresel ısınmanın tehlikelerine dikkat çekerek, herkesi duyarlı olmaya ve üzerine düşen görevi yapmaya çağırdı. Beklenen yağmurların olmaması nedeniyle baraj kapasitelerinin düştüğünü söyleyen Kocaoğlu, "Tahtalı Barajı''nın kapasitesi 320 milyon metreküp. Geçen sene bu zamanlar, yaklaşık 126 milyon metreküp su vardı. Şu anda ise barajda yaklaşık 75 milyon metreküp su var. Yani geçen senenin çok gerisindeyiz" dedi.

Yağmur Suyu Tutulmalı
Zor bir yaz mevsiminin beklediğini ifade eden Başkan Kocaoğlu, tasarruf yaparak bu süreci başarıyla atlatabileceklerini kaydetti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, "Baraj kapasiteleri mevsimlerden dolayı yetersiz durumda. Bu durumu yeraltı sularıyla, dinlendirdiğimiz kuyuları devreye alarak yeni kaynaklarla ve hep birlikte tasarruf yaparak atlatabiliriz. Bu sayede bu yazı başarılı bir şekilde geçirebiliriz. İşimizin zor olduğunun farkında olmamız lazım. Eyleme geçmek ve tasarruf yapmak zorundayız" dedi.

Yeni Baraj Yatırımları Yapılmalı
Yeni su kaynakları oluşturulması için baraj projelerinin devam ettiğini söyleyen Kocaoğlu, Bostanlı''da 2 milyon metreküp kapasiteli Bostanlı Barajı, Emiralem''de 6.5 milyon metreküp kapasiteli Değirmendere Barajı, Yarımada Bölgesi''nde 22 milyon metreküp kapasiteli Çamlı Barajı projelerini hazırladıklarını söyledi. Bostanlı ve Değirmendere Barajları''nın Hazine ve orman arazisinde olduğunu belirten Kocaoğlu, tahsis konusunda gerekli yazışmaları yaptıklarını belirterek, sürecin tamamlanmasının ardından ihaleye çıkabilecek durumda olduklarını belirtti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.