Haberler

‘Orman katliamı yaşanacak’

Tarih: 13 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
CHP’li vekiller, orman arazilerinin turizm yatırımlarına tahsisini düzenleyen yasada yapılan değişikliğin ormanları yok edeceğine dikkat çektiler.

Yasa değişikliği, geçen hafta TBMM’de kabul edildi. CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü, bu yasayla birlikte özellikle Antalya, Muğla, Mersin gibi kıyı bölgelerindeki nitelikli ormanlık alanların yok edileceğini belirterek, “CHP olarak turizme karşı değiliz. Turizmin bu ülkeye ne kadar katkılar sağlayacağının bilincindeyiz ancak bu ülkede ormanlık alanlara da ihtiyacımız var. Hele ki küresel ısınmanın eşiğinde. Antalya Belek’te zaten daha önce ormanlık alanların yüzde 93’ü turizme açıldı” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’la yaptığı bire bir konuşmada, Günay’ın kendisine, “Sayın vekilim, merak etme! Artık Belek’e dokunmayacağız. Biz Sarıkamış ve Doğu bölgelerindeki alanları turizme açma çabasındayız” dediğini kaydeden Çöllü, “Belek’te dokunulacak bir şey kalmadı ki. Ayrıca biz Sarıkamış ve Doğu bölgelerdeki ormanlık alanların da korunmasından yanayız” görüşünü kaydetti. Yasada, kesilen ormanların üç katı kadar alana ağaçlandırma çalışması yapılacağını, yatırımcıdan da hem bu alandaki ağaçlandırma çalışmaları için hem de alanın bakımı için belli oranlarda para alınacağı hükmünün bulunduğunu dile getiren Çöllü, alınan paranın oluşacak zararı karşılamada yetersiz kalacağını ve yeni dikilecek ağaçların uzun yıllar sonucu ancak ormanlık alanlara dönüşebileceğine dikkat çekti. Çöllü, “Ben bu yasayla Akdeniz bölgesindeki kıyı alanların korunacağını hiç sanmıyorum” diye konuştu.

İptal gerekçeleri karşılanmadı
CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, yasayla birlikte özellikle ülkenin kıyı bölgelerinde “orman katliamı” yaşanabileceğine dikkat çekti. CHP Mersin Milletvekili İsa Gök de Anayasa Mahkemesi’nin iptalinden sonra getirilen yeni düzenlemenin, mahkemenin daha önceki iptal gerekçelerini karşılamadığını söyledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.