Haberler

İTO kent logosu tartışma yarattı

Tarih: 13 Mayıs 2008 Kaynak: Referans
Dünya kenti olmayı hedefleyen İzmir, kurumsal kimliğine ve logosuna kavuşuyor. İzmir Ticaret Odası''nın koordinatörlüğünde, kentin etkin kişi ve kurumlarının görüşü alınarak hazırlanan 10 logo ile 10 slogan halkın seçimine sunuldu. Seçilecek logoyu ve kurumsal kimliği bundan sonra İzmir''de isteyen bütün kurumlar ve İzmirliler, kentin iletişiminde kullanabilecek.

İzmir Reklamcılar Derneği, kentin kurumsal logo ve sloganını belirleme yetkisinin İzmir Valiliği ve İzmir Büyükşehir Belediyesi''nde olduğu gerekçesiyle çalışmaya tepki gösterdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise tartışmayla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.

İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir''in dünya şehirler ligine çıktığını ve buna uygun kurumsal kimlik, logo ve sloganlara sahip olması gerektiğini söyledi. Bu çalışmaların kenti dünya çapında marka kent haline getirme amacı taşıdığını ifade eden Demirtaş, "İzmir için belirlediğimiz vizyon ''Marka Kent: Güzel İzmir''. Barselona, Sevilla, Milano gibi dünya kentleri ile rekabet ediyoruz" dedi. Demirtaş, konuyla ilgili bugün bir basın toplantısı da düzenleyecek.

Reklamcılar tepkili
Uluslararası bir reklam ajansı ve PR ajansı ile çalışmalara başladıklarını kaydeden Demirtaş, logoların seçilmesinin bir sonuç değil başlangıç olacağını söyledi. Demirtaş, İzmirlilerin internet, kısa mesaj ve İTO çağrı merkezini arayarak logo ve slogan seçimine katılabileceklerini belirtti. EXPO 2015 için aday olduklarını ve yarışı son anda Milano''ya kaptırdıklarını hatırlatan Demirtaş, amaçlarının İzmir''in bir bütün olarak algılanmasını sağlamak olduğunu ifade etti.

İzmir Reklamcılar Derneği Başkanı Merih Sezgin ise İzmir Ticaret Odası''nın kentin logo ve sloganının belirlenmesi çalışmasının karmaşa yaratacağını söyledi. Sezgin, kentin logosunun kentteki tüm kurumların katılımı ve uzlaşması ile belirlenmesi gerektiğini kaydetti.

Çalışma ABD''li firmadan
Konuyla ilgili yerel basına reklam da verdiklerini açıklayan Sezgin, "Bu konuda yetki İzmir Valiliği''nin ve İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin. O kurumların görevlendireceği bir kurum bu işi yapmalı" dedi. Sezgin, seçime sunulan logoların da İzmir''i simgelemediğini ifade etti.

İzmir''in logo ve sloganının belirlenmesi çalışmalarını ABD merkezli ve 84 ülkede 97 ofisi bulunan Leo Burnett Reklam Ajansı ve Leo PR Halkla İlişkiler Ajansı yürütüyor. Firma Marlboro Man figürünün de yaratıcısı. Hazırlanan 10 logo ile 10 slogan halkın beğenisine sunuldu. Oylamaya sunulan 10 slogan "çoksesli, çok renkli", "8500 yıldır genç", "hayat burada", "İzmir''i yaşa", "genç gelecek", "hayat İzmir''de", "büyüleyen İzmir", "elbette İzmir", "yaşanacak şehir", "ışıltısı doğasında" olarak belirlendi. 

Nasıl Oy Kullanılacak 
İzmirliler oylamaya İTO''da kurulan sandıkta oy kullanarak, www.izto.org.tr adresli portaldan beğendikleri logo ve sloganı seçerek, İTO''nun 444 92 92 numaralı çağrı merkezini arayarak ve 0532 752 31 11 numaraya önce "logo", ardından beğendikleri logonun numarasını, sloganı simgeleyen harfi, adını, soyadını ve yaşını aralarında birer boşluk bırakarak yazacakları kısa mesajı göndererek katılabilecekler.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.