Haberler

Yüzen Fuar Bluexpo Afrika''ya konut taşıyacak

Tarih: 13 Mayıs 2008 Kaynak: Referans Yazan: Ulaş Tosun
ADG Fuarcılık''ın ilkini geçen yıl Karadeniz havzasında 8 limanı ziyaret ederek gerçekleştirdiği yüzen fuar Bluexpo projesi yakaladığı başarının ardından bu yıl 2 gemi olarak 150 firma kapasitesiyle Kuzey Afrika sahillerini ziyaret edecek.

İlki 2007''de Karadeniz havzasında Bulgaristan''ın Varna, Romanya''nın Köstence, Ukrayna''nın Odesa ile Yalta, Rusya''nın Soçi ve Gürcistan''ın Batum limanların ziyaret ederek 15 bin ziyaretçiye kapılarını açan Bluexpo projesi yakaladığı başarının ardından bu yıl iki gemiyle Akdeniz havzasına açılacak. Mısır''ın İskenderiye, Libya''nın Trablus, Tunus''un Tunus ve Cezayir''in Cezayir limanlarından oluşan Kuzey Afrika rotasına 14 Ekim''de demir alacak. Projenin organizatörü ADG Fuarcılık Genel Müdürü Hakan Adıgüzel, "Bölgede, inşaat sektörü çok hızlı bir gelişme göstermekte. Bölge yapılması planlanan 8 milyon konut projesiyle sektör için çok büyük önem taşımakta. Bluexpo projesinin ikincisiyle inşaat ve makine sektörlerimizi bölgeye taşımayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Yurtiçi ve yurtdışında birçok başarılı organizasyona imza atan ve ADG Fuarcılık''ın ilkini geçen yıl Karadeniz havzasında 8 limanı ziyaret ederek gerçekleştirdiği yüzen fuar Bluexpo projesi, yakaladığı başarının ardından bu yıl 2 gemi olarak 150 firma kapasitesiyle 14-24 Ekim tarihleri arasında Kuzey Afrika sahillerini ziyaret edecek. Hakan Adıgüzel, Bluexpo''nun ilk yılında yakaladığı başarıyı şu sözlerle dile getirdi. "Bluexpo 2007''yi, ilk durağı olan Bulgaristan''ın Varna Limanı''nda çoğunluğu profesyonel ziyaretçi olmak üzere toplam 1600 kişi, Köstence Limanı''nda 1300 kişi, Odesa Limanı''nda 1900 kişi, Yatla Limanı''nda 7 bin kişi, Soçi Limanı''nda tamamı profesyonel ziyaretçi 600 kişi ve Batum Limanı''nda ise 2400 kişi ziyaret etti." Endüstriyel mutfak ürünleri sektörünün ilk dört büyük firması Öztiryakiler, İnoksan, Kayalar Mutfak, Ekber Mutfak firmalarının Bluexpo''da katılımcı olarak yer aldığını belirten Adıgüzel, yüzen fuar uygulamasının ilk olarak 1926 yılında genç Türkiye Cumhuriyeti''ni dünyaya tanıtmak için Atatürk''ün talimatıyla gerçekleştirildiğini belirtti.

Kuzey Afrika''da 8 milyon konutluk pazar
Adıgüzel, Bluexpo''nun ikinci seferiyle ilgili planlarının inşaat ve makine sektörlerini hareketlendirmek olduğunu belirterek "Kuzey Afrika pazarı yapımı kısa sürede tamamlanması planlanan 8 milyon konut ile çok önemli bir pazar" dedi. "Yüzen Fuar" Bluexpo''nun ikinci organizasyonunu, Mısır, Tunus, Libya ve Cezayir etaplarından oluşan Kuzey Afrika rotasında gerçekleştireceğini açıklayan Adıgüzel, bu fuarda, Türk yapı sektörü ve Türk makine sektöründe hizmet veren firmaları ve profesyonellerini, yapılan birebir, özel ziyaretçi çalışmaları ile hedef ülkelerdeki profesyonel ziyaretçilerle bir araya getireceklerini söyledi. Adıgüzel, Karadeniz''de gerçekleşen ilk organizasyonda yakaladıkları başarıyı dikkate alarak, Kuzey Afrika''da 150 katılımcı firma ve her limanda 3 bin ziyaretçi hedeflediklerini dile getirdi.

Hedefimiz yurtdışı organizasyonunda liderlik
Hakan Adıgüzel firmanın Bluexpo dışında yıl içerisinde yurtdışında ortalama 14 organizasyon düzenlediğini belirtti. Adıgüzel bu organizasyonları planlarken ülke ekonomisinin ihtiyaçlarını ve ihracat hedeflerini göz önüne aldıklarını söyledi. ADG Fuarcılık''ın yurtdışı çalışmalarında Türkiye''nin ihracat planlarını ön planda tuttuklarını dile getiren Adıgüzel, "Güney Rusya''da birçok fuar düzenledik. Bunların konusu tarımdan otel ekipmanlarına kadar uzanan geniş bir yelpaze sundu. Biz yurtdışı fuarlarımızı bu yıla kadar optimum seviyede tutarak sektör analizlerimize ağırlık verdik. Ancak 2009''dan itibaren önceki süreçte edindiğimiz deneyimi verimli bir şekilde kullanma yoluna gideceğiz. 2009''da DTM''nin bir fuar şirketinin yapabileceği maksimum organizasyon olarak belirlediği 40 rakamının tamamına başvuruda bulunduk. 2009''da yurtdışında kayıtsız sektör liderliğini hedefliyoruz" dedi. Adıgüzel 2009 yılında organizasyon ağlarına ekleyecekleri 20 ülke arasında Hindistan, Çek Cumhuriyeti, Senegal, Fildişi Sahilleri, Gana, Nijerya ve Kamerun''un bulunduğunu belirtti.

Hakan Adıgüzel ADG Fuarcılık''ın fuarcılık sektörünün birçok aşamasında hizmet verdiğini, bu bütün içinde yurtiçi fuar organizasyonunun da önemli bir parçayı oluşturduğunu söyledi. Adıgüzel ADG Fuarcılık tarafından 2001''de faaliyete geçirilen Trabzon''daki fuar alanlarının bölge ekonomisinin canlılık kazanmasına hizmet ettiğini belirtti. Adıgüzel "Trabzon Fuar Alanımız 4 bin metrekare kapalı alanı olan ve 8 bin metrekare alanla kent merkezinde yer almakta. Bu alan ADG Fuarcılık''a alan işletmeciliği misyonu kazandırmakta. Burada her yıl 5''e yakın fuar düzenleniyor" diye konuştu.

Azerbaycan''a fuar alanı kuracağız
Çalışmalarını sektörün birçok dalında sürdüren ADG Fuarcılık Trabzon''da hizmete soktukları fuar alanının ardından şimdi de Azerbaycan''ın başkenti Bakü''de bir fuar alanı kurmayı planlıyor. ADG Fuarcılık Genel Müdürü Hakan Adıgüzel bu projeyle ilgili "Konjöktür gereği yüzde 30''luk büyüme hızıyla dünyanın en hızlı gelişen ülkeleri arasında üst sıralarda yer alan Azerbaycan''da fuar alanı bulunmuyor. Ülkenin hızlı gelişimini fuar sektörüyle desteklemek için 2010 yılında kadar bölgede 10 bin metrekare alana yayılacak bir fuar alanı açmayı planlıyoruz" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.