Haberler

Güneş Nilüferleri

Tarih: 14 Mayıs 2008 Kaynak: International Design Awards Çeviren: Özlem Bahadır Kebabcı

Mimarlık, iç mekan tasarımı, endüstriyel ürün, moda ve grafik tasarımı alanlarında yenilikçi tasarımların değerlendirildiği “IDA - Uluslararası Tasarım Ödülleri 2008”in bu seneki yarışması “Kara ve Su” sonuçlandı. İskoçya, Glasgow’dan ZM Architecture’ın “Güneş Nilüferleri” projesi, “Su” dalında birinci seçildi.ZM Architecture’dan Peter Richardson tarafından geliştirilen projede, Glasgow nehri üzerinde yüzen “Güneş Nilüferleri” aracılığıyla güneş enerjisinin en verimli şekilde toplanması ve toplanan bu enerjiden kentin faydalanması öngörülüyor. Proje, suyun üzerinde serbestçe hareket eden ama kökleri toprağa bağlı nilüfer çiçeklerinden esinlenerek oluşturulmuş. Benzer şekilde nehir tabanına bağlanan bu dairesel güneş plakları da nehir yüzeyinde hareket ettirilebiliyor ve parça parça sökülüp eklenebiliyor. Güneş plaklarının gün boyunca güneşe en uygun açıyla yönlenmesini sağlamak üzere sistemde motorlar yer alıyor. “Güneş Nilüferleri” aracılığıyla gün boyunca toplanan bu enerjinin kolaylıkla elektrik enerjisine dönüştürülebileceğini ve şehrin raylı sistemine aktarılarak kullanılabileceğini söyleyen Richardson, böylelikle kentin karbon salınımının da azaltılabileceğini belirtiyor.

ZM Architecture’ın “Güneş Nilüferleri” projesi, Glasgow kent yetkililerini öyle etkilemiş ki, Glasgow belediyesi önümüzdeki günlerde Glasgow Bilim Merkezi’yle birlikte küçük bir pilot proje gerçekleştirmeyi planlıyor.


Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.