Haberler

İstanbul yağmalanıyor

Tarih: 14 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Gökçe Uygun
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki asıl sorunun “partizanca bir tutum sergilenmesi” olduğuna dikkat çeken Gürtuna, “Tecrübeli ekipler kıyıma uğradı; kendi akraba, eş, dost, arkadaşlarından oluşan birikimsiz, acemi bir grup önemli noktalarda göreve getirildi” dedi.

Eski İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ali Müfit Gürtuna, AKP’li İBB’nin ulaşım, altyapı, yönetim, ihaleler başta olmak üzere birçok politikasını sert bir dille eleştirdi. “İstanbul’u yönetilen değil, yağmalanan şehir haline getirdiler” diyen Gürtuna, halkı ve medyayı kente sahip çıkmaya çağırdı. Gürtuna, “İşler olup biterken seyirci kalınır, hatta alkışlanırsa, yarın kimse çıkıp da sorunlardan şikâyet etmesin” dedi.

AKP’li Kadir Topbaş tarafından yönetilen İBB’nin politikalarını gazetemize değerlendiren Gürtuna, İBB yönetimindeki asıl sorunun “partizanca bir tutum sergilenmesi” olduğuna dikkat çekti. Gürtuna, “Bu partizanca tercihleri o kadar ileri noktada ki, tecrübesi olan ekipler kıyıma uğradı; kendi akraba, eş, dost, arkadaşlarından oluşan birikimsiz, acemi bir grup önemli noktalarda göreve getirildi. Böyle olunca da işler aksıyor” ifadesini kullandı.

‘Borç biriktirdiler’
Kendilerinin yönetimini devraldıkları 1998 yılı sonunda İBB’nin 1.5 milyar dolar civarında borcu olduğunu, bu borçları ödemeye çalıştıklarını anlatan Gürtuna, şöyle devam etti: “Bize gelen paranın 10 katı kaynağa karşın borçsuzluğu devam ettiremediler. Toplamda 3 milyar dolar civarı borç birikti. Moody’s, Standard&Poor’s ve Fitch gibi kredi derecelendirme kuruluşları, İBB’nin 2010’dan itibaren yatırım yapma gücünü kaybedeceği, borçlarını bile zor ödeyeceği yönünde raporlar hazırladılar”

Direnci aşmak için
İETT’de ortaya çıkan 100 milyon Avro’luk yolsuzluk olayına da değinen Gürtuna, “Bu hiç şaşırtıcı değil. Hatta yeteri kadar ortaya bile çıkmadı. Aysbergin sadece görünen yüzü ortaya çıkmış durumda” yorumunu yaptı. Gürtuna, İETT’deki olayların önceki genel müdürün (Muammer Kantarcı) görevden alınmasıyla başladığını işaret ederek, “Kendisinin hem görevden alınma şekli hem de sebebi itibarıyle, İETT arsasının satışıyla ilgili bir ihtilaftan olduğu şeklinde duyumlarımız oldu. Önceki genel müdürün belli konularda direnci vardı, o direncin aşılması için görevden alındı. Sonra ise gerek ihaleler gerek de alımlarda arsa satışlarında, işler usulüne uygun yapılmıyor” diye konuştu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.