Haberler

Çevre kirliliğine karşı sigorta

Tarih: 14 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Olcay Büyüktaş Akça
Son dönemlerde çevreye karşı olan duyarlılık dünyada yeni bir ürünün doğmasına yol açtı. AIG Sigorta, Çevre Kirliliği Sigortası ürününü Türkiye’de hizmete sokuyor.

Türkiye’de AIG tarafından sağlanan Çevre Kirliliği Sigortası ile kirliğin korunma giderleri ve iş kayıpları 50 milyon dolara kadar teminat altına alınıyor. AIG Türkiye Genel Müdürü Philip Schwarz, yeni ürünle ilgili olarak “Dünyada çevre konusunda bilinç ve duyarlılık giderek artıyor. Şirketler, hem ulusal ve uluslararası yaptırımlar nedeniyle, hem de ürünlerinin tüketicilerinden şirket hissedarlarına tüm paydaşlarının artan baskısı ile bu konuda giderek daha duyarlı davranıyorlar. Çevre Kirliliği Sigortası da bu artan duyarlılığın bir uzantısı” diyor.

Ancak dünyada genel olarak şirketlerin bir prestij ve çevreye karşı sorumluluklarının bir göstergesi olarak uygulunmaya başlayan uygulamanın Türkiye’de nasıl bir seyir izleyeceği ne yazık ki merak konusu... Zira her türlü sorumluluktan kaçmaya eğilimli bir yapı, bu ürünü de “para verdik kirletebiliriz” biçimine dönüştürebilir...

“Alışveriş merkezlerinden akü fabrikalarına, petrol rafinerilerinden turistik tesislere uzanan bir yelpazede kurum ve kuruluşlara farklı ürünler sunabiliyoruz” diyen Schwarz, Çevre Kirliliği Sigortası ile yeraltı ve yerüstü suları, atmosfer, ekili alanlar, orman bölgeleri, karayolları gibi her türlü meskûn ya da gayri meskûn çevre ortamında, insana, hayvan yaşamına ve bitki örtüsüne verilecek zararların teminat altına alındığını söylüyor.

Schwarz, şirketlerin çevre zararları nedeniyle karşı karşıya kalabilecekleri iş kayıplarını da teminat altına aldıklarını vurgulayarak bu ürünle hem çevrenin hem de ekonomik faaliyetlerin sürdürülebilirliğinin teminat altına alındığını dile getiriyor.

Önlem alınmalı
Schwarz, bir tesisin sigorta kapsamına girebilmek için gerekli tedbirleri yerine getiriyor olması gerektiğini de vurgulayarak “Şartnamelerimiz, tesisin gerekli tüm tedbirleri almasını şart koşuyor. Şirketler, kaza riskine karşı teminat altına girebilmek için gerekli tedbirlerin alınmasına yönelik yatırımları yapıyorlar. Böylelikle, hem şirketleri, kişileri ve çevreyi gerçekten de önlenemez nitelikteki kazalara karşı koruyoruz hem de kuruluşları çevre konusunda duyarlı olmaya, gerekli önlemleri almaya teşvik ediyoruz” dedi.

Petrol rafinerisinden alışveriş merkezine uzanan yelpazedeki işletmeler için, hem çevrenin hem de ekonomik faaliyetlerin sürdürülebilirliğini teminat altına alan Çevre Kirliliği Sigortası’nın Türkiye’de geçerli benzer bir ürün olan Zorunlu Kıyı Tesisleri Çevre Kirliliği Sigortası’ndan en büyük farkı ise tedrici kirlenmeyi teminat altına alması.

Teminat kapsamında neler var?
Sigortalının işyeri sahası içinde olmak üzere;
- Sigortanın başlamasından önce var olan kirlenmenin temizlenmesi masrafları...
- Üçüncü şahısların uğrayacakları bedeni ve mal varlığı kayıplarının karşılanması...
- Sigortalının işyeri sahası dışında sigortanın başlamasından sonra ortaya çıkan kirlenmenin giderilmesi ile ilgili üçüncü şahısların tazminat talepleri...
- Sigortalının işyeri sahası içindeki atık imha tesislerinin yol açtığı kirlenmenin temizlenmesiyle ilgili olarak üçüncü şahısların tazminat talepleri...
- Taşınan malların yol açtığı kirlenmenin ortadan kaldırılması masrafları...
- İş durması-kâr kaybı, kira değeri kaybı ve diğer masraflar...
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.