Haberler

“Acil Trafik Hizmet Ekibi” tıkanıklığa çözüm getiriyor…

Tarih: 14 Mayıs 2008 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un ulaşım ve trafik problemlerinin kısa vadeli çözümü için Başkan Topbaş’ın talimatıyla “Acil Trafik Hizmet Ekibi” kurdu. Trafiği helikopterle havadan denetleyen ekip; şerit disiplinsizliği, hatalı sürüş, hatalı park, taksi fazlalığı ve yetersiz durak yerleri gibi sorunlar tespit etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un ulaşım ve trafik problemlerinin kısa vadeli çözümü amacıyla “Acil Trafik Hizmet Ekibi” kurulması talimatı verdi. Başkan Topbaş’ın Ulaşım Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı başkanlığında Büyükşehir Belediyesi ulaşım birimlerinin temsilcilerinden oluşan ekip, İstanbul’un tüm ilçe ve belde belediye başkanlıklarıyla 3 ay süreyle trafik sorununun çözümüne yönelik teknik toplantılar yaptı ve bu toplantılar ışığında talep, sorun ile önerileri değerlendirdi.

Çalışmalar ışığında sorunlu kavşak ve yol kesitlerinin yerinde incelenmesi amacıyla 9 Mayıs tarihinde sabah, öğle ve akşam zirve saatlerinde helikopterle havadan incelemeler yapıldı. Helikopter incelemesinde gözlemlere dayalı olarak yapılan ön değerlendirmelerde trafik sorununun nedenlerine yönelik önemli tespitler yapıldı. İncelemelerde ana caddeler üzerindeki çoğu yol kesitinde kapasitesinin altında taşıt geçmesine karşın, bazı düzensizliklerden dolayı trafik tıkanıklıkları oluştuğu gözlendi.

Ekip, bu durumun nedeni olarak; şerit disiplininin sağlanamaması, olumsuz sürücü davranışları, kavşak içi parklanma, yetersiz toplu ulaşım durak yerleri, hatalı parklanma, yetersiz kavşak katılım ve ayrılma şeritleri, ticari taksilerin fazlalığı ile cepsiz alanda duran araçları tespit etti. Şerit disiplinsizliğine çarpıcı örnek olarak Fatih Sultan Mehmet Köprüsü gişeleri göze çarptı.

Ekip, trafikte sayılan düzensizlikleri ve yapılan incelemeleri de fotoğraf çekerek örnekledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Acil Trafik Hizmet Ekibi, helikopterle havadan yapılan trafik incelemelerine devam ederek sorunların ortadan kaldırılmasına yönelik somut çözüm önerilerini hayata geçirecek.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.