Haberler

İnşaat malzemesi fiyatlandırmasında sorun global

Tarih: 14 Mayıs 2008 Kaynak: Referans
Global ekonomide yaşanan dalgalanmalar nedeniyle arz talep dengesizliğinin ortaya çıktığını, bunun da fiyatları etkilediğini belirten İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan "Ekonomide her olağandışı durumda inşaat malzemesi üreticilerinin fiyat artışı ile suçlanması büyük bir haksızlık" açıklamasını yaptı.

Başta Çin ve Hindistan olmak üzere, Körfez ülkelerini içine alan bir grup tüketici ülkeden kaynaklanan yüksek talebin etkisiyle, dünyada inşaat malzemeleri fiyatlandırmasında global bir sorun yaşandığını belirten Orhan Turan, demir-çelik gibi bazı malzemelerde fiyat artışının söz konusu olduğunu belirtti. Turan, şöyle devam etti: "Çimento ve hazır beton fiyatında geçen yıla oranla düşüş yaşandı. Yalıtım, yapı kimyasalları ve daha birçok ürün grubunda ise geçen yıla göre fiyat değişikliği olmadı. Bazı ürün gruplarında ise fiyatlar geçen senenin de altında. Kamu inşaat ihalelerinde sağlıklı bir maliyet analizi yapılamamasının yanı sıra, müteahhitlerle uzun vadeli kontrat yapılması veya çeşitli nedenlerle hesabını iyi yapmamış müteahhitlerin zor duruma düşmesinin sorumlusu inşaat malzemeleri üreticileri değildir."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.