Haberler

Cumhuriyet tarihinin en büyük müzesi

Tarih: 14 Mayıs 2008 Kaynak: Gaziantep 27
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet tarihinin en büyük müzesinin temelini atıyor. Büyükşehir Belediyesi''nden yapılan yazılı açıklamada, eski Tekel binası olarak kullanılan 45 bin metrekarelik alan üzerine, 40 milyon YTL bütçe ayrılarak kurulacak olan müzenin temelinin 8 Mayıs 2008 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay''ın katılımları ile atıldığı belirtildi. Zeugma Kültür ve Müze Merkezi adı verilecek olan müzenin, üç ana blok halinde bodrum katı dahil olmak üzere 3 katlı olarak inşa edileceği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Toplam inşaat alanı 33 bin metrekare olacak müzede bloklardan biri Arkeoloji Müzesi, ikincisi Zeugma Mozaik Müzesi diğeri de sergi ve konferans salonu olarak tasarlanmıştır. Zeugma Müzesi mozaiklerin sergilenebilmesi için galeri şeklinde planlanmıştır".

"Tarihi mozaiklerin dış etkilerden etkilenmemesi için ışık ve ısı sistemleri dikkatle projelendirilmiştir. Zemin katta mozaiklerin tanıtımı amaçlı bir sinevizyon salonu, toplantı salonları, hizmet mekanları ve satış birimleri mevcuttur. Bodrum kat yakın tarihe ait arkeolojik eserlerin sergilenmesinde kullanılacaktır. Zemin ve bir kat ise daha eski tarihlere ait eserlerin sergilenmesinde kullanılacak olup, sergi alanları dışında toplantı salonları ve diğer hizmet alanları mevcuttur."

Kompleks içinde kültür amaçlı fonksiyonların yanı sıra dinlenme ve eğlenme amaçlı, iç avluda kafe ve bar mekanlarının da bulunacağı ifade edilen açıklamada, "İç avlu çelik konstrüksiyonla kapatılma sureti ile yapıya estetik bir görünüm sağlanmıştır. Bu kompleks içindeki son mekan ise ilimizde eksikliği duyulan kültür ve sergi amaçlı sergi ve fuar merkezidir.

Ayrıca yine aynı mekan içinde sergilenen ürünlerin satışı için dükkanlar bulunmaktadır. 30 dönüm alanın 12 bin 500 metrekaresi müzenin oturum alanı olarak kullanılacak, geri kalan kısmı ise çevre düzenlemesi ile yeşillendirilecektir. Böylece briket yığınları içinde yeni bir modern mekan meydana getirilecektir" denildi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.