Haberler

Kaybedecek zamanımız yok İzmir logosundan vazgeçmeyeceğiz

Tarih: 14 Mayıs 2008 Kaynak: Referans
İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, anayasa ile görevleri tanımlanmış bir kamu kurumu olarak kentin kurumsal kimliğini belirlemeye çalıştıklarını belirterek, "İzmir''in geleceğine yatırım yapıyoruz. Marka Kent İzmir Projesi''nden asla vazgeçmeyiz" dedi.

İzmir Reklamcılar Derneği''nin "Logo hazırlama yetkisi belediye ve valiliktedir" diyerek İZTO''nun İzmir için hazırladığı logo çalışmalarına karşı çıkması üzerine Demirtaş dün bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya logo çalışmasını yürüten Leo Burnett Ajansı Başkanı Meral Akyel de katıldı.

2 yıldır başlattıkları logo çalışmalarını geçen hafta oylanmak üzere kamuoyuna sunduklarını hatırlatan Demirtaş, "Amacımız İzmir''i dünya kenti yapmak. Bunun yolu da kurumsal kimlik oluşturmaktan geçiyor. Biz bu kentin kurumuyuz. 70 bin üyemiz var. Ne belediyeye ne de vilayete amblem hazırlıyoruz. Yaptığımız kentin geleceğini tasarlamak. Bu amaçtan bizi hiç bir şey vazgeçiremez" diye konuştu.

Kullanım mecburi değil
Logo ve slogan çalışması için 2006''da İzmir Kalkınma Ajansı''na öneri getirdiklerini ama bir adım atılmadığını kaydeden Demirtaş, "İzmir''in kaybedecek zamanı yok. Biz hızlı hareket etmek istiyoruz. Burada taşın altına elimizi koyduk. Başka kurumlardan talep gelirse çalışmaları birleştiririz" dedi.

Projeye 2007 bütçesinden 500 bin YTL ayrıldığını, bundan sonra gereken kaynağın da 2009 bütçesinden karşılanacağını belirten Demirtaş, seçilecek logo ve sloganların patentinin alınacağını ve ardından isteyen kuruluşların kullanımına ücretsiz sunulacağını kaydetti.

Kullanımın zorlayıcı yönü olmadığını belirten Demirtaş, isterlerse tüm taksiler logonun giydirmesini yapabileceklerini söyledi.

Leo Burnett Ajans Başkanı Meral Akyel ise şirket olarak Toronto ve Tayland''ın logosunu, Madrid''in de tanıtım kampanyasını düzenlediklerini anlatarak, dünyanın büyük markalarının yaratıcısı olarak İzmir''e layık bir kurumsal kimlik oluşturacaklarını söyledi.

Salı sabahı itibariyle Marka Kent İzmir Projesi için 7215 kişinin oy kullandığı bildirildi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.