Haberler

Tarihi eserler üzerine kurulan evler yıkılmıyor

Tarih: 14 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Osman Akça, Zeki Özkeskin
Bodrum''da Karya Uygarlığı''na ait 3500 yıllık kaya mezarları üzerine inşa edilen lüks villalar ''ruhsatlı'' oldukları gerekçesiyle yerinde kalıyor. Kaçak havuz ise kaldırılıyor.

Çarpık yapılaşma ve doğa tahribatıyla gündeme gelen Bodrum''da Karya Uygarlığı''na ait 3500 yıllık kaya mezarları ve odalarının üzerine yapılan 6 villadan sadece birinin havuzu, ''kaçak'' olduğu gerekçesiyle yıkılacak. İnşaat ruhsatı 2002 yılında verilen alandaki yapılaşma tamamlandıktan sonra geçen yıl koruma kararı alınmasına tepkiler artıyor. Bodrum''da "tarih talanı" olarak nitelendirilen kaya mezarlarının üzerindeki yapılaşmayla ilgili Muğla Valiliği de konunun, ''en yüksek duyarlılıkla'' ele alındığını açıkladı.

Tarih üzerindeki lüks yapılaşma, Akdeniz Üniversitesi Tarih ve Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi arkeolog Prof. Dr. Fahri Işık''ın, tarih araştırmacısı Özay Kartal ile birlikte Bodrum ve yarımadasındaki Karya Uygarlığı''na ait eserleri incelemesiyle ortaya çıktı. Turgutreis''te 2 yıl önce Bodrum Müzesi arkeologlarının tespitinden sonra, Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescili yapılan mezar ve mezar odalarının üzerine ve bitişiğine yüzme havuzlu villa yapılarak satıldığını öğrenen Prof. Dr. Işık, olayı şaşkınlıkla karşıladıklarını açıkladı. 

Kurul Karar Verecek 
Muğla Vali Yardımcısı Recep Yüksel, villaların yıkılıp yıkılmayacağına Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu''nun karar vereceğini söyledi. Üç ay öncesine kadar bu alanın kültür envanterinde görünmediğini belirlediklerini de kaydeden Yüksel şöyle konuştu: "Sözkonusu alan yerel yönetimlerin bilgisinde olsa bile, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından ''taşınmaz kültür varlığı'' olarak 3 ay önce tescillendi. 2 aydır bu alanı takip ediyorduk. Kamu görevlileri hakkında da kurul tarafından suç duyurusunda bulunuldu. Kurulumuzun incelemesi devam ediyor. Bu tür durumlarda yapılan yapıların yıkılması, bazen kültür varlığına zarar verebiliyor. Bu nedenle konuyu titizlikle inceliyoruz. Yapılan villaların yıkılıp, yıkılmayacağı kurul kararının ardından belli olacak." 

Ceza da Verilecek 
Turgutreis Belediyesi''nin Anavatan Partili Başkanı Ali Server Yazgan, ekiplerin kaya mezarları üzerine yapılan villalarda yaptıkları incelemede sadece bir havuzun plana aykırı olduğu için "kaçak" olduğunun belirlendiğini söyledi. Turgutreis Belediye encümenin kaçak havuzun yıkım kararını almak üzere toplanacağını belirten Yazgan, "Ayrıca para cezası kesilecek. Villa sahibine yıkım için bir ay süre verilecek. Eğer verilen sürede kaya mezarı üzerine yapılan havuzun yıkılmaması halinde yıkımı biz yaparız" dedi.

Alınan bilgiye göre havuz için encümen 907 YTL ile 18 bin YTL arasında para cezası verecek. Ancak cezanın kaç YTL olacağı encümen kararından sonra kesinlik kazanacak.

Alpözen: Talan, bilinçle durdurulur
Bodrum Arkeoloji ve Sualtı Müzesi eski Müdürü Oğuz Alpözen şöyle konuştu: "Bu topraklarda olan bütün uygarlıklar benimdir'' diye haykıracak bir kültür birliğine, bir seferberliğe ihtiyacımız var. Gazi Mustafa Kemal''den sonra hiçbir devlet adamı, lider olaylara bu şekilde yaklaşmadı. ''Anadolu topraklarında gelmiş geçmiş bütün uygarlıkların sahibi benim'' dendiği an bu türlü talan son bulacaktır. Ama bunu ilkokuldan başlatıp insanlara öğretmemiz lazım. Yoksa önümüzdeki 30-40 yıl içinde bu uygarlıkların çoğu yok olup gidecek."

Kutsal görmedik
Yüzlerce yıl insanların buradaki mezarlara gömüldüklerini hatırlatan Alpözen, onların geleceğini kaya mezarlarında, kendini koruyarak sağlamaya çalıştıklarını kaydetti. Alpözen, "Çok tanrılı dinler böyle bakmış. Ama günümüz insanı onları anlayamamış ''in'' diye adlandırmış, o taraflı olmamış. Onların kutsal yerler olduğunun farkında olmamış, onlara bir başka ilahi güç olarak baktıklarının farkında olamamışlar. O güzelim kaya mezarları bir şekilde görmezlikten gelmişler ve son süratle de gidiyor. Bunların tek tek korunması bilinmesi, temizlenmesi, aydınlatılması, gelecek kuşaklara aktarılması gerek" diye konuştu.

Kalkan: Gereken yapılıyor
Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan, Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Yaşar Yıldız''ı arayıp bölgede arkeologların ve uzmanların araştırma yapması için önceki gün talimat verdiğini hatırlatarak, gerekenin yapılacağından kimsenin kuşkusu olmaması gerektiğini söyledi. Kalkan, tarihi mekanların ve ören yerlerinin korunmasında toplumsal duyarlılığın önemli olduğuna dikkat çekerek, "Uzmanların hazırlayacağı raporun sonucunda suçlular hakkında hem idari hem adli soruşturma başlatıp savcılığa suç duyurusunda bulunacağız" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.