Haberler

Ege kıyılarına santral tehdidi

Tarih: 14 Mayıs 2008 Kaynak: Birgün
İzmir’in Aliağa ilçesinin Çakmaklı köyünde ENKA Holding tarafından yapılmak istenen termik santrala karşı tepkiler sürüyor. Termik santralın Aliağa’daki kirliliği artıracağını belirten Ziraat ve Çevre Mühendisleri Odaları ile Çağdaş Hukukçular Derneği ve Ege Çevre ve Kültür Platformu, Danıştay’a dava açtı. Ayrıca, bölge halkı da önümüzdeki günlerde bireysel olarak davalar açacak.

Termik Santrala Hayır Platformu Dönem Sözcüsü Yazar Hüseyin Yurttaş, toplumsal ve zorunlu bir ihtiyaç olan elektriğin sosyal politikalardan vazgeçilerek özel şirketlere devredilmesinin, bu şirketlerin yaşamı talan etmesine fırsat verdiğini ifade ederek, “ENKA, ön ÇED raporu bile almadan 290 adet 150-200 yıllık zeytin ağacını kesti. ENKA yöneticileri, ‘Çalışmalarımız sürecek, 2009 Mayıs’ında inşaata başlayacağız, isteyen dava açsın’ demekte. Evet; ülkenin elektriğe, ENKA’nın ise kâra ihtiyacı olabilir. Ancak, elektrik üretimi, doğayı ve çevreyi yok ederek, insan sağlığını hiçe sayarak yapılamaz” dedi.

Dava dilekçesi
Termik santralin yalnızca Aliağa için değil, İzmir kenti ve Kuzey Ege kıyıları için büyük bir çevresel felaket yaratacağına dikkat çekilen dava dilekçesinde, şu görüşler dile getirildi: “Bu nedenle, aşağıda imzası olan bizler, yaşamı savunmak için yeniden bir araya geldik. İnsana, öteki canlılara, doğaya, çevreye sahip çıkmak için; kısacası, yaşam hakkını savunmak için Ziraat Odaları başta olmak üzere meslek kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin, sendikaların, siyasi partilerin, çevreye ve yaşamsal sorunlara duyarlı tüm insanların yanımızda olduğunu bilerek, ortak adımlar atmak üzere yola çıktık. Aliağa’da termik santral istemiyoruz. Bu yolda azimle ve kararlılıkla mücadele edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.”
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.