Haberler

İstanbul Modern, 18 Mayıs''ta Gece Yarısına Dek Ücretsiz

Tarih: 14 Mayıs 2008
İstanbul Modern Sanat Müzesi, Müzeler Haftası kapsamında, 18 Mayıs 2008 Pazar günü ziyaretçilerine kapılarını ücretsiz olarak açıyor. Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) tarafından “Uluslararası Müzeler Günü” olarak kabul edilen 18 Mayıs, UNESCO tarafından tüm dünyada “Müzeler Günü” olarak ilan edildi. Ülkemizde ise 1982 yılından bu yana 18 - 24 Mayıs tarihleri arasında “Müzeler Haftası” kutlanıyor. İstanbul Modern, Uluslararası Müzeler Haftası çerçevesinde geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da sanatseverlere 18 Mayıs tarihinde gece saat 23.00’e dek ücretsiz olarak müzeyi ziyaret etme olanağı sunuyor.

18 Mayıs Pazar günü sanatseverler İstanbul Modern’de “Tasarım Kentleri” ve “Modern Deneyimler” sergilerinin yanı sıra “Sessiz Direniş- Rus Fotoğrafında Resimsellik” fotoğraf sergisini görebilecek. 8. Video Programı “İşgal Altında”yı ve “Tasarımın Üç Hali” başlıklı sinema programını izleyebilecek. Saat 17:00’de “Modern Deneyimler”, saat 19:00’da ise “Tasarım Kentleri” sergisi ücretsiz olarak rehberler eşliğinde gezilebilecek. Çocuklar ve gençler, Genç İstanbul Modern etkinliğine ve ayrıca aileleriyle birlikte “Kentin Genç Tasarımcıları” başlıklı yaratıcı ve eğlenceli eğitim programında gerçekleşen Ailece Sanat etkinliğine katılabilecekler.

Sanatseverler İstanbul Modern’in Süreli Sergiler Salonu’nda yer alan ve dünya tasarım anlayışını değiştiren en önemli sanatçıların yapıtlarını bir araya getirerek, 19. yüzyıl ortalarından günümüze kadar tasarım tarihini yansıtan “Tasarım Kentleri” sergisini görme olanağı bulacaklar. Londra Tasarım Müzesi işbirliğiyle gerçekleşen serginin küratörlüğünü Londra Tasarım Müzesi Direktörü Deyan Sudjic üstleniyor. 1851’den 2008’e dek yedi kente odaklanan ve mimariden endüstriyel ürünlere, mobilyadan grafik tasarıma, modadan otomotive uzanan geniş bir yapıt seçkisini içeren sergide, 64 tasarımcının 109 yapıtı, 7 markanın 12 ürünü yer alıyor.

Müzenin üst katındaki Sürekli Sergiler Salonu’nda sergilenen “Modern Deneyimler” sergisinde, 19. yüzyıldan başlayarak Osmanlı ve Türk sanatında farklı modernizm görünümleri, tema-kavramlarla modern sanat tarihimizde yer edinen imgeler ve sanatçı odaları ile kişisel deneyimler, üsluplar ve alternatif anlatımlar sunuluyor.

İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi’nde "Sessiz Direniş - Rus Fotoğrafında Resimsellik" sergisinde 18 Rus fotoğrafçının, 1898’lerden 1940’lara uzanan süreçteki üretimlerinden toplam 194 adet orijinal baskısı (vintage print) ile 20. yüzyılın ilk yarısına farklı bir ışık tutan en seçkin yapıtları görülebilir.

Ayrıca 18 Mayıs Pazar günü saat 18:00’de “Modern Deneyimler”, saat 20:00’de ise “Tasarım Kentleri” sergisi ücretsiz olarak rehberler eşliğinde gezilebilecek.

Video Alanı’nda, küratörlüğünü Paolo Colombo’nun üstlendiği “İşgal Altında” başlıklı 8. Video Programı ile Anna Gaskell, Miranda July ve Rosemarie Trockel’in yoğun psikolojik mekânların varlık ve yoklukla nasıl işgal edildiklerini gösteren video yapıtları izlenebilir.

İstanbul Modern Sinema’da, “Tasarım Kentleri “sergisine paralel olarak "Tasarımın Üç Hali" başlığıyla, yönetmen Gary Hustwit’in "Tüm zamanların en iyi yazı karakteri seçilen Helvetica" üzerine yaptığı ilk uzun metrajlı belgeseli "Helvetica" (2007) ve Nathaniel Kahn’ın, 20. yüzyılın en büyük sanatçılarından bir olarak kabul edilen babası mimar Louis I.Kahn’ın çarpıcı yaşamöyküsü ve yarattığı eserler üzerine gerçekleştirdiği, 2004 yılında En İyi Belgesel Film dalında Oscar adayı olan "Mimar Babam: Bir Oğlun Yolculuğu" (2003) ve Dijital Film Festivali Resfest’in Best of By Design seçkisi gösterilecek.

6 - 16 yaş arası çocuk ve gençler, Genç İstanbul Modern programının üçüncüsü "Dokunduğum Dünya"da mimari, tasarım, gıda endüstrisi ve plastik sanatlarda kullanılan 60 çeşit yumuşak malzemeyi dokunma ve görme duyuları aracılığıyla tanıma olanağı bulabilirler. Çocuklar, ayrıca aileleriyle birlikte “Kentin Genç Tasarımcıları” başlıklı yaratıcı ve eğlenceli eğitim programında gerçekleşen "Ailece Sanat" etkinliğine katılabilirler.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.