Haberler

Marmaris’te ağaç katliamı

Tarih: 15 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Mehmet Emin Berber
Muğla-Marmaris arasında yapılan karayolu genişletme çalışmaları, günlük (sığla) ağaçları katliamına dönüştü. Karayolunun özellikle Çetibeli köyü yakınlarında bulunun asırlık ve koruma altındaki günlük ağaçları, 4 şeride çıkarılması düşünülen yol çalışmaları sırasında katliamdan kurtulamadı. Köyceğiz Özel Çevre Koruma Kurumu Müdürlüğü, bu ağaçların kesimiyle ilgili kendilerine herhangi bir bilgi ulaşmadığını söyledi.

Marmaris ilçesi ile Gökova kavşağı arasında yapımı devam eden bölünmüş yol projesi kapsamında çok sayıda ağaç kesildi. Çamlı köyü yakınlarında yaklaşık 2 bin 500 metrelik bölümde süren çalışmalar sırasında, çam, okaliptüs ve koruma altındaki sığla ağaçlarının da kesilmesi üzüntü yarattı.

Çetibeli Köyü Muhtarlığı ve bazı yurttaşların katliamı durdurma çalışmaları sonuçsuz kaldı. Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise bazı yerlerde bu ağaçları kesmek zorunda kaldıklarını söylediler.

Yetkililer, “Biz ağaç kesimi konusunda hassas davranıyoruz. Özellikle sığla ağacının kesilmemesi için yeni projeler yaptık. Fakat Çamlı köyü bölgesindeki yaklaşık 2.5 kilometrelik kesim alanında çalışma sürerken burada çam ve okaliptüs ağaçları kesiliyor. Doğal olarak yolun her iki tarafında koruma altındaki sığla ağaçları da mevcut. Mecburen bunlardan da bir kısmını kesmek zorunda kaldık. Bunun için yapılacak başka bir şey yok” dediler.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.