Haberler

‘Bitmiş evlerin satışında büyük sıkıntı var’

Tarih: 15 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Yönetim Kurulu Üyesi Murat Akdoğan, inşaat sektöründe, tamamlanmış olan projelerin satışı konusunda müteahhitlerin büyük bir sıkıntıyla karşı karşıya olduğunu söyledi. 

Akdoğan, İMSAD tarafından düzenlenen “Küresel Senaryolar ve Türkiye Ekonomisindeki Son Gelişmeler ve İnşaat Sektörüne Yansımaları” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, krizleri fırsata çevirebilmenin önemine işaret ederek, herkesin durduğu bir anda daha fazla yol alınabileceğini anlattı.

İnşaat sektöründe hammadde fiyatlarında büyük bir artış yaşandığını, enflasyonist dönemde sektörün durgun olduğuna dikkati çeken Akdoğan, tamamlanmış olan inşaatların satışı konusunda müteahhitlerin büyük bir sıkıntıyla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Fiyatlar düşebilir
Bu nedenle müteahhitlerin fiyatları aşağıya çekmek zorunda kaldığını ifade eden Akdoğan, “Çelik fiyatında çok ciddi bir artış söz konusu oldu. Müteahhitler bu artışları, durgunluktan dolayı dairelerin satış fiyatına yansıtamadılar. İnşaat sektöründe projenin ilk aşamasında olanlar henüz bunu hissedemiyorlar ama ısıtma sektöründe olan bizler, bu durgunluğu hissediyoruz” diye konuştu.

Geçen yıl inşaat sektörünün yüzde 5 büyüdüğünü belirten Akdoğan, bu yıl büyümenin yüzde 3-4’ü geçeceğini düşünmediğini dile getirdi. 2009 yılını daha zor bir dönem olarak gördüklerini ifade eden Akdoğan, sektörde konsolidasyonların yaşanabileceğini savundu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.