Haberler

Demirdeki fiyat artışı müteahhitleri batıracak

Tarih: 15 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, demir zamlarının müteahhitleri batıracağını ve işlerin yarım kalacağını söyledi.

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, son dönemde demir fiyatlarında meydana gelen artışın müteahhitlik sektörünü darboğaza soktuğunu belirterek, “Kanun değişikliğiyse kanun değişikliği, kararnameyse kararname, hatta tasfiye imkânı da koymak şartıyla acil çözüm bekliyoruz” dedi.

Eren, petrol ve çelik fiyatlarındaki artışın tüm dünyada etkisinin görüldüğünü, ancak Türkiye’de durumun çok daha ciddi boyutta olduğunu ifade ederek, sıkıntı içinde bulunan sektörün, son fiyat artışlarıyla iyice darboğaza girdiğini söyledi.
Yetkililere sorunları aktardıklarını kaydeden Eren, “En son öğrendiğimiz kadarıyla Sayın Başbakan, problemin çözülmesi gerektiğine ikna olmuş ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren’e talimat vermiş. Çözüm üretilemezse, hakikaten müteahhitler batar ama devletin bütün işleri de yarım kalır. O nedenle Sayın Başbakan’ın böyle bir talimat vermiş olması, sektörü çok sevindirdi” dedi.

Erdal Eren, 2001 yılında ekonomik krizin sektöre etkisine yönelik benzer bir fiyat farkı kararnamesi çıkarıldığını anımsatırken, söz konusu kararnameyle bir önceki yılın başındaki fiyatlara göre revize yapılmasının sağlandığını, hatta bu koşullarda işini yürütemeyenlere tasfiye imkânı da getirildiğini anlattı.

Çare 2001 formülü
Eren, çözüm beklentileri konusunda, demirin inşaat içindeki ortalama ağırlığının yüzde 15 civarında olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Demir fiyatlarında yılbaşından bu yana yaşanan artış, yaklaşık yüzde 100. O nedenle şimdiye kadar uğradığımız zararları geriye dönük telafi etmek, bize göre hukuken zor biraz, kanunlar çıktıkları zaman, yürürlük tarihinden itibaren geçerli oluyor.
Ama yılbaşındaki rayiç fiyatlara göre birim fiyatları oluştuğu için, hiç değilse şimdiden sonra yapılacak inşaatlara bu aradaki yüzde 100’lük demir artış farkının yüzde 15 ağırlık olmasıyla ilgili olarak fiyatlara ilave edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.”
Erdal Eren, “Sayın başbakan başta olmak üzere hükümetten, bu duruma karşı, kanun değişikliği ise kanun değişikliği, kararname ise kararname hatta tasfiye imkânı da koymak şartıyla acil çözüm bekliyoruz” diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.