Haberler

Four Seasons’a ikinci durdurma

Tarih: 15 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Bizans kalıntıları üzerine inşaat yapan Four Seasons Oteli’ne Danıştay’ın ardından bir yürütmeyi durdurma kararı da İstanbul 1. No’lu İdare Mahkemesi’nden geldi.

CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin’in yaptığı başvuru üzerine, bitişiğindeki Bizans kalıntıları üzerine inşaat yapan Four Seasons Oteli’ne ikinci yürütmeyi durdurma kararı geldi. Danıştay’ın yaptığı yürütmeyi durdurma kararının ardından İstanbul 1. No’lu İdare Mahkemesi de yürütmeyi durdurma kararını çıkardı.

Milliyet’in gündeme taşıdığı inşaat çalışmalarıyla ilgili Mimarlar Odası İstanbul Şubesi, Danıştay’a başvurmuş, Danıştay 6. Dairesi ek inşaatla ilgili yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Tarihi miras üzerine yapılan inşaat çalışmasına tepki gösteren CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin ise, avukatı Hıdır Tanrıverdi aracılığıyla 14 Ocak 2008’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yasaya aykırı izin verdikleri gerekçesi ve bu iznin iptali istemiyle İstanbul İdare Mahkemesi’ne başvurmuştu. Yürütmenin durdurulması talebi de yer alan başvuruda, “ek bina inşaatının belediye tarafından en başından engellenmeyerek, açıkça Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yasası’na, Anayasa’ya aykırı olduğu” ifade edilmişti.

Talebi değerlendiren mahkeme heyeti, davalı idareler İBB, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Eminönü Belediyesi’ne 30 gün süre vererek davayla ilgili tüm belgelerin istenmesine ve yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

Durdurma talebinin gerekçeleri
Gürsel Tekin’in yürütmeyi durdurma talebinin gerekçeleri şöyle sıralandı:

Anayasa’nın 63. maddesinde de ifade edildiği üzere “Devlet, tarih, kültür ve tabiat varlıklarının ve değerlerinin korunmasını sağlar ve bu amaçla destekleyici, teşvik edici tedbirler alır.” Dolayısıyla Anayasa ve kanuna aykırılık teşkil eden idari bir işlemin muteberiyetinin sağlanmaya çalışılması mümkün değildir.

İnşaat çalışmaları rastgele yapılmış ve inşaat sırasında birçok eser zarar görmüştür.

“Otel ek bina inşaatı” diye başlayan süreç kamuoyunun baskısıyla karşılaşılınca arkeolojik park inşaatına dönüşüvermiştir.
İleride telafisi güç, imkânsız zararların meydana gelmesi kesindir.

Bulunan kalıntılar öylece açıkta bırakılıp adeta yok olmasına, tarihin yağmalanmasına sebep olunmuştur.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.