Haberler

İstanbul’da ’Kent Konseyi’ fiyaskosu

Tarih: 16 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yalçın Bayer
Florya’daki belediye sosyal tesislerinde dün ’Kent Konseyi’ toplantısı vardı. Ne yazık ki, konseyin ilk toplantısına ilgili organların seçiminin gerçekleştirilebilmesi için yeterli katılım sağlanamadı. Yazık!..

İngiliz Kraliçesi’nin İstanbul’u ziyaret ettiği gün İstanbul, ’kent vizyonu’nu ve ’hemşehrilik bilinçi’ni oluşturmak bu kadar yoksun olabilir mi? Nedir bu duyarsızlık ve umursamazlık.

’Kentlilerin hak ve hukukun korunması, çevre duyarlığı ile sosyal yardımlaşmanın ya dayanan sürdürülebilir kalkınma, yönetime katılım, hesap sorma ve hesap verme ilkelerini hayata geçirme’

amacıyla 5393 sayılı Belediye Kanunu çercevesinde kurulmuştu Kent Konseyi...

Konsey, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, İstanbul milletvekilleri, il genel ve belediye meclisi üyeleri, muhtarlar gibi kurum ve kuruluşların temsilcileri dahil 1106 üyeden oluşuyordu. Ama toplantıya sayısı 154’de kaldı. Yürütme Kurulu seçimi başka bir tarihe ertelendi.

Topbaş Tepkiliydi
Belediye Başkanı Kadir Topbaş haklı olarak tepkiliydi: "Bugün burada ilk bir araya gelişimiz. Davet ettiğimiz 1106 üyemizden en az yarısı kadar katılım olmalı ki, ilgili organlar seçilebilsin ama maalesef çok telefonlarla çalışmalar yapılmasına rağmen bu neticeyi alamadık. Bunu gayet üzüntü ile ifade etmek istiyorum."

Peki bu konseye hangi kuruluşlar ve kimler davet edildi?

Bunları kimse bilmiyor.

İstanbul üzerine yazı yazan medya mensupları neden davet edilmedi?

Davet edildiyse bunlar kimlerdi ve neden gelmediler.

(Örneğin, İstanbul’la ilgili en çok yazı yazan gazeteciler arasında olmamıza rağmen böyle bir toplantıdan haberimiz olmadı.)
Yerel yönetim, şeffaflık, katılımcılık...

Hepsi palavra...

Londra Belediye Başkanlığına Osmanlı torunu ’Türk’ Boris Johnson’un seçilmesi üzerine sevinenler,

yarın kendisini ’İstanbul Fahri Hemşehrisi’ ilan ederlerse şu soruyu sormak gerekecek:

"Londra’da kaç kişiye bulgur, kömür, bilet, ’açıktan’ para, alt üst geçit, taşoronluk ihalesini veriyorsunuz... Kaç arsaya yoğunluk arttırıcı imar izni verdiniz? Kentinizde kaç alışveriş merkezi oldu? Times nehrine nazır mezarlıkları kaça kaça satıyorsunuz. Kent meydanlarını otopark yapıyor musunuz? vs.."

İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olacaksa yazıklar olsun.

Yandaş firmalara verilen reklam panolarındaki Formula1 ihaleleri de İstanbul’u kurtaramayacaktır.

Biliyor musunuz
Kadıköy Meydanı’na ’sulanarak’ orasını otopark yapmak isteyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İSPARK’ın son olarak Beşiktaş’taki tarihi Yıldız Parkı’nın içini de otopark haline getirdiğini, bu utanmazlığa karşı kimsenin çıkarmadığını; Büyükşehir Belediye Meclisi’nin otoparklara gösterdiği ’özen’ kadar yeşil alanlara ilgi göstermediğini...
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.