Haberler

''Termik santral istemiyoruz''

Tarih: 16 Mayıs 2008 Kaynak: Radikal
Enka’nın İzmir’in Aliağa İlçesi’nde yapmayı planladığı, termik santrale halktan tepki geldi. ‘İzmir Yaşamı Savunuyor’ başlığı ile bildiri yayımlayan bölge halkı, termik santrale karşı mücadele edeceklerini kamuoyuna ilan etti.

Aralarında CHP İzmir Milletvekili Kemal Anadol, Yazar Hüseyin Yurttaş, belediye başkanları, köy muhtarları, sivil toplum örgütlerinin başkanları, siyasi partilerin temsilcilerinin de bulunduğu yaklaşık 50 kişi, yayımladıkları bir bildiriyle Aliağa''ya yapılmak istenen termik santrale karşı mücadele edeceklerini duyurdu. Bildiride Aliağa’nın Yeni Foça’nın sınırında bulunan Çakmaklı Köyü’ne 20 yıl önce Japonlar tarafından termik santral yapılmak istenildiği, bu girişimin halkın direnişi ve hukuki mücadele sonucunda önlendiği ifade edildi. Bildiride şöyle denildi:

''Yargı kararına rağmen''
“20 yıl sonra şimdi de başta ENKA olmak üzere, bu bölgeye birden çok santral kurulmak isteniyor. Bu anlamda ENKA, yargı kararına rağmen EPDK’dan lisans almış ve bu karar 12 Nisan 2008 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Aliağa ile Yeni Foça arasındaki bölge sanayi kuruluşları nedeniyle zaten yeterince kirlenmişken, 800 mw gücünde ve dışarıdan getirilecek kömürle çalıştırılacak bir termik santralın sadece bu bölgeye değil, tüm Menemen Ovası’na, İzmir’e, İzmir Körfezi’nin güney kıyılarına ve İzmir’in kuzey kıyı bölgesine çok ciddi zararları olacaktır.”

Aliağa’daki sanayi kuruluşlarının yarattığı kirliliğin önlenemeyecek safhaya ulaştığı, kirliliğin artmaya devam ettiği, bunun sonucu olarak köylerde kanser vakalarında patlama yaşandığı belirtilen bildiride elektriğin özel şirketlere devredilmesinin tarımı, doğayı, suyu, insanı talan etmesine neden olduğu görüşüne yer verildi.

''Yaşamsal bir sorun''
Bildiride, Aliağa Sanayi Bölgesi’nde bir de termik santral kurulmasının yaşamsal bir sorun olduğu kirliliğin katlanarak artmasına neden olacağı dile getirilerek, “Bizler, yaşamı savunmak için yeniden bir araya geldik. İnsana, öteki canlılara, doğaya, çevreye sahip çıkmak için kısacası, yaşam hakkını savunmak için Ziraat Odaları başta olmak üzere meslek kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin, sendikaların, siyasi partilerin, çevreye ve yaşamsal sorunlara duyarlı tüm insanların yanımızda olduğunu bilerek, ortak adımlar atmak üzere yola çıktık. Aliağa’da termik santral istemiyoruz. Bu yolda azimle ve kararlılıkla mücadele edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın” denildi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.