Haberler

AVM’lerin sayısı zamanla denge noktasına ulaşacak

Tarih: 16 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Hande Başpınar
AVM’lerdeki sürecin, tıpkı hipermarketlerde olduğu gibi devam edeceğini ifade eden Optimum Outlet ve Eğlence Merkezi Müdürü Süleyman Sayın, "Alışveriş merkezlerinden bazıları zamanla elenecek ve AVM sayısı bir denge noktasına ulaşacaktır" dedi.

Türkiye’de hızla çoğalan AVM’lerdeki sürecin, tıpkı hipermarketlerde olduğu gibi devam edeceğini ifade eden Optimum Outlet ve Eğlence Merkezi Müdürü Süleyman Sayın, "Hipermarketler de hızla çoğaldılar fakat belli bir süre sonra sayılarında azalma oldu. Zamanla AVM’lerden bazıları da elenecek ve sayıları bir denge noktasına ulaşacaktır" dedi. Sayın, sektörün durumunu ve outlet konseptini Ankara Hürriyet’e anlattı ve şunları söyledi:

"AVM’nizi çok iyi bir yere yapsanız da, eğer marka karmanız iyi değilse orada tutunmanız çok zor. Marka karması, ziyaretçi sayısını arttıran en önemli unsurlardan biri. Bunun yanında farklı olmalı ve bu farklılığınızı sürekli hale getirmelisiniz. Kendinizi yenileyemezseniz faaliyetiniz durur. Süreç çok hızlı ve acımasız bir süreç. Ayakta kalmak gerçekten zor."

Çıkış noktası
Outletin kelime anlamı çıkış noktasıdır. Bünyemizde bulunan tüm markaların outletiyiz. Fabrikadan halka, üreticiden tüketiciye şeklinde çalışıyoruz. Müşterinin Kızılay’daki bir mağazaya gitmek yerine buraya gelmesini gerektirecek bir sebep olması lazım. Çankaya’dan, Ümitköy’den, Bahçelievler’den ziyaretçilerimiz var. Bunun en önemli nedeni de, uluslararası markaların outleti olmamız. Outlet kelimesi, insanlarda defolu ürün önyargısı uyandırıyor. Böyle bir şey yok. Bazı mağazalarımız outlet için özel üretim yapıyor. Maliyetini ve yapısını da buna göre belirliyor. Kiracılarımızı outlet yapımıza uygunluk anlamında çok sık denetliyoruz.

Başkentin ilkleri
Ankara’nın ilk ve en büyük outlet ve eğlence merkeziyiz. Buz pistimiz ve tırmanma duvarımız Ankara’nın ilklerindendir. 18 hatlı bowling salonumuz da Ankara’nın en büyüklerinden bir tanesi. Marka karması anlamında çok başarılıyız. Çok iyi markaları outlet çatısı altında buluşturan bir AVM’yiz. Kendimizi her geçen gün yeniliyoruz. Outlet ve bunu tamamlayan eğlence merkezi olmamız, en büyük özelliğimiz. Sosyal yaşam anlamında bölgeye ciddi bir mekan kazandırdık. 180 mağazamız, bin 500 çalışanımız var. Eğlence mekanlarının yanında, seyahat acentesi, eczane, kuru temizleme, ayakkabı tamircisi gibi dükkanlarımızla her türlü ihtiyacınıza cevap veriyoruz.

Birbirini tamamlamalı
Günümüzde AVM’lerin sayısı gittikçe artıyor. Ankara çok büyük bir şehir değil. Ulaşım mesafeleri birbirine çok yakın. Bir AVM’den diğerine aracınızla 5 dakikada gidebiliyorsunuz. İnsanların bulunduğu bölgedeki AVM’lere yöneldiği İstanbul’da AVM’ler birbirini tamamlamaya yönelik olarak yapılıyor. Birinde sinema, diğerinde bowling var. Yapılanma anlayışı bu yöne doğru gidiyor. Aynı konseptte, aynı tarzda merkezler açarsanız, müşteri bunlardan birini tercih edecektir. Bu da zarara neden olur. Ya birbirinizi tamamlamalısınız, ya da tamamen farklı bir konsepte sahip olmalısınız.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.